Udhetime
Mohoi raportin për lirinë e medias, ‘Reporterët pa kufij’ i kujton Ramës dhunën ndaj gazetarëve të JOQ Albania
Në datën 3 Maj, u shënua Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, teksa në atë datë Indeksi Botëror i Lirisë së Shtypit vlerësoi gjendjen e gazetarisë në 180 vende dhe territore. Organizata Gazetarët pa Kufij, radhiti Shqipërinë në mesin e...
Pas protestës reporterja e JOQ Albania përfundon në spital
Që qeveria e Edi Ramës nuk e ka “qejf” JOQ Albania dihej prej kohësh. Kjo pasi media jonë i nxjerr të “palarat” sheshit. Por, që Policia e Shtetit e cila supozohet se duhet të mbrojë dhe respektojë qytetarët, të urdhërohet...
2 years since the closure of JOQ ALBANIA / Citizens protest in front of the Parliament, lawsuit against AKEP
As it was announced, today, in front of the Albanian Parliament, citizens, activists and journalists gathered for the protest called by JOQ ALBANIA, because, three days ago, it was two years since the government closed the domains of JOQ ....
29 NËNTOR 2019 – 29 NËNTOR 2021/ 2 vite nga ‘shkrirja’ e JOQ Albania (HISTORIA)
U mbushën plot 2 vite, që nga koha kur JOQ ALBANIA u shpall armik zyrtar i qeverisë së Rilindjes, për shkak se ato ditë po qëndronte në krah të popullit dhe po prishte interesat e pushtetarëve në kohën që tërmeti...
Reagon organizata ndërkombëtare pas plagosjes së gazetarit të JOQ ALBANIA në protestë: I bëjmë thirrje autoriteteve të arrestojnë autorin
“RSF in English”, organizata ndërkombëtare jofitimprurëse dhe joqeveritare që mbron të drejtën për lirinë e informacionit ka reaguar pas plagosjes së gazetarit të JOQ ALBANIA, Andi Llabuti. Organizata, përmes një portimi në twitter ka shkruar se: Gazetari Andi Llabuti i...
Protesta para Ministrisë së Brendshme/ Goditet gazetari i “JOQ Albania”
Në protestën që po zhvillohet para Ministrisë së Brendshme, vetëm pak minuta më parë teksa raportonte ngjarjen, është qëlluar në rrethana ende të paqarta, gazetari i “JOQ Albania”, Andi Llabuti. Pas këtij akti, shihet që gazetari vijon të qëndrojë i...
Parlamenti Europian: JOQ ALBANIA, media me reputacion për lajme të pavarura, cilësore dhe investigative
Sipas studimit të publikuar nga Parlamenti Europian dezinformimi në Shqipëri është i kudondodhur. Në një mënyrë ose në një tjetër në të gjithë spektrin politik dhe në të gjithë peisazhin mediatik. Në bazë të analizës së këtij studimi thuhet se...
Arsyet pse Rilindja u Mbylli Zërin 2 MILION Shqiptarëve të JOQ ALBANIA
Mëngjesin e sotëm, shqiptarë të ndershëm, ata që e kanë ngritur jetesën e tyre me djersë si taksapagues të rregullt të këtij shteti, ata që kishin zgjedhur median e lirë të Shqiptarisë për t’u informuar çdo ditë se ku shkonin...
Armata e “Rilindjes” mbyll faqen e JOQ ALBANIA në Facebook!
Është bërë e modës tashmë, që kush nxjerr të palarat e shtetit dhe qëndron krah qytetarëve për të denoncuar problematikat e tyre, sulmohet nga armata e atyre që u cënohet xhepi plot me para. Për të dytën herë, fiks pas...
Këshilli i Europës reagon pas mbylljes së JOQ: Po bëhet presion ndaj mediave, mos ndiqni shembullin e Erdoganit
"Rilindja", në kohën më të papërshtatshme të mundshme, kur vendi ndodhet në emergjencë civile dhe po përballet me pasojat katastrofike të shkaktuara nga tërmeti shkatërrimtar, duke përfituar nga kaosi e rrëmuja, nisi hapat e parë në instalimin e diktaturës në...
AKEP zbulon arsyen pse u bllokua JOQ
Bastet dhe lojërat e fatit... dy aktivitetet e vetme shpëtimtare tek të cilat shqiptari mesatar përplasej me kokë gjatë një intervali ditor kur e kaplonte dëshira e madhe për të fituar ndonjë kacidhe duke i besuar fatit në mënyrë që...
“Freedom of the Press”: Një faqe e madhe e pavarur lajmesh në Shqipëri është censuruar
“Një faqe e madhe e pavarur lajmesh në Shqipëri është censuruar dhe dy gazetarë janë marrë nën hetim pas shpërndarjes së lajmeve kundër qeverisë shqiptare”. Kështu shkruan në profilin e saj në Twitter faqja e madhe “Freedom of the Press”,...
Denoncuam policët e Lleshit duke marrë ndihmat e tërmetit, Policia shpall në kërkim “JOQ”
Ndonëse gjendemi përballë një katastrofe natyrore që ka lënë pasoja tragjike dhe gjithë shteti duhet të angazhohej terësisht për të hartuar një plan të menjëhershëm masash për t'u ardhur në ndihmë të gjithë banorëve që janë prekur nga tërmeti i...
Njihuni me fisin më të veçantë në botë, tradita e tyre i ka mbijetuar kohës
Hamid Sardar – Afkhami është një fotograf i pasionuar pas aventurave dhe së fundmi ka vizituar një nga fiset më të veçanta nomade në Mongoli, fisin Dukha, tradita e të cilëve i ka mbijetuar kohës. Fisi Dukha, është fisi që...
Ky është fshati shqiptar, ndër 10 destinacionet më të mira për t’u vizituar gjatë vitit 2019
Janë zbuluar 10 destinacionet më të mira për të vizituar gjatë vitit 2019 në të gjithë botën e si për çudi, mes tyre, në këtë listë të shkurtër, është përzgjedhur edhe Ksamili ynë i bukur. Këto që do të shikoni...
8 vende që nuk do ta besoni se ekzistojnë, nuk janë prekur asnjëherë nga dora e njeriut
Vende që ende nuk janë "pushtuar" nga njeriu dhe ku kafshët nuk mund të kenë menduar për ekzistencën tonë ende ekzistojnë në Tokë. Ka vende magjike të cilat janë të fshehura dhe kanë një ekzistencë sekrete. Ka bukuri të rralla...
10 fshatrat më të bukur shqiptarë
Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Këto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. Nga Vermoshi në Konispol, Shqipëria...
Durrës-Bari më lirë se kurrë më parë
A e di se tashmë është e mundur që të udhëtosh nga Bari në Durrës dhe anasjelltas me një super çmim? Me një çmim të “çmendur” në fakt! Po,po dhe Ventouris Ferries jua mundëson. Tashmë mund të prenotoni biletën tuaj...
Vera do na nxjerrë shkumën
Sa më shumë rriten temperaturat, aq më shumë shkojnë njerëzit në jug. Dhe çfarë presin të gjejnë atje? Të gjitha! Detin e kaltër, kristal; diell që të nxihemi; shoqëri të mirë; muzikë dhe shkuma party. Të gjitha do t’i gjeni...
10 vendet sekrete në botë që kurrë nuk do t’i vizitojmë
Kur udhëtojmë në vende të ndryshme, duam që të njohim çdo cep të mundshëm, të një vendi të ri, megjithatë në disa vende të tilla, nuk jemi gjithmonë të mirëpritur. Me avancimin e teknologjisë, disa vende janë bërë të dukshme...
Mrekullia e një fshati…
Nga Marin Mema Stëbleva është vetëm 34 kilometra nga qyteti i Librazhdit, një destinacion i jashtëzakonshëm turistik, që ende nuk njihet sa ç’duhet. Vitet e fundit vëmendja është kthyer fort në këtë pjesë, por tashmë ajo duhet bërë e njohur...
Lëviz në 176 vende pa viza, cila është pasaporta më e fuqishme në botë?
Një raport, i cili është marrë më analizën e pasaportave për të zbuluar se cila është më e fuqishmja në botë, tregon se vendin e parë e zë pasaporta suedeze. Sot një suedez ka të drejtë të shkojë pa viza në...
Ky është shteti ku shqiptarët do lëvizin pa viza duke filluar nga 1 prilli
Konsulli i Përgjithshëm i Ukrainës në Mynih i përfaqësuar nga Vadym Kostiuk, ka deklaruar se nga data 1 prill do të hyjë në fuqi marrëveshja midis Ukrainës dhe Shqipërisë e cila do çojë në heqjen e vizave për qytetarët e të 2 shteteve....
Pas këtyre mureve të thjeshta, fshihet një sekret që askush nuk e imagjinon
Aftësia e qenieve njerëzore për të krijuar diçka të habitshme dhe të bukur ndryshe nga kaosi i përditshëm është i pakrahasueshëm. Si një shembull të qartë të kësaj, ne kemi një shtëpi në Itali e cila ka shkaktuar një trazim...
10 plazhet më të bukura të botës
Agjencia e këshillimit të udhëtimeve TripAdvisor duke parë që stina e verës është afër ka përpiluar një listë me vendet ku mund të kalohen pushimet më së miri. Për adhuruesit e detit, TripAdvisor jep 10 plazhet më të bukura të...
Nata në këtë hotel kushton 50 mijë euro
Ndoshta ky është ishulli që vizitohet më shumë në botë, jo vetëm për shkak të bukurisë së natyrës, por edhe të investimeve që janë bërë në këtë vend. Karaibet janë shumë të preferuara për tu vizituar për pamjet përrallore që...
Pesë ishuj që janë gati të japin gjithçka nëse shkon të jetosh atje
Do largoheshit nga vendi nëse në një pjesë të botës një shtet tjetër ju jep mundësinë që të keni një pjesë toke tuajën, t'ju punësojë dhe t'ju ndihmojë në ndërtimin e një shtëpie? Zbuloni mëposhtë 5 ishujt që do jepnin...
Shëtitje fantastike në fshatrat e Vlorës
Këto pamje fantastike vijnë nga fshatrat Velçë, Matogjin, Ramicë, Bashaj dhe Vërmik. Në këtë zonë ndodhet dhe Kalaja e Boderit, e cila i përket periudhës së antikitetit të vonë. Kjo kala është e ndërtuar në një kodër në bregun e...
30 qytetet më të bukura në Europë, mes tyre edhe Berati
Shoqata Japoneze e Agjentëve të Udhëtimit ka përzgjedhur 30 qytetet më të bukura të Evropës. Kjo listë është publikuar nga "The telegraph", ndërsa ajo që bie në sy është fakti se Berati është në vend të dytë. Më poshtë lista...
Video me dron në Filat, qytezën në Çamëri e banuar nga shqiptarët deri në 1944
Këto pamje të mahnitshme vijnë nga Filati, një qytezë e Çamërisë e banuar deri në vitin 1944 nga shqiptarët. Për të gjithë ju që nuk keni dëgjuar më parë mbi Filatin, po ju japim disa informacione bazë. Komuna e Filatit...
“Ventouris Ferries” surprizë në muajin mars për ata që udhëtojnë drejt Italisë
Ventouris Ferries, kompania e cila realizoi për herë të parë në Shqipëri "Black Friday", ka një tjetër lajm të mirë për udhëtarët që shkojnë drejt Italisë dhe anasjelltas. Për më shumë komoditet dhe shërbim sa më të mirë, kjo kompani...
Ky vend quhet “qendra e universit”, ajo çfarë ndodh aty ka habitur miliona turistë
Vendi që shihni në foto është një nga vendet më të veçanta në botë i cili ka mahnitur shumë njerëz, madje nisur nga kjo ai quhet “qendra e universit”. Por çfarë ka të veçantë ky vend që vizitohet nga miliona turistë...
Në këtë fshat të Ersekës fshihet një thesar i madh, a e dini për çfarë bëhet fjalë?
Kolonja është shumë e pasur për sa i përket vendbanimeve të hershme ajo ka një grup kalash, tumash dhe varre monumentale jo më shume se 2 km më tutje nga vendi i thesarit të Hollmit (‘Ollmit) ndodhet një sargofag i...
Media zviceriane: Përse jo Shqipërinë, këtë perlë të Ballkanit me thesare natyrore
Megjithëse shumë gjëra çalojnë dhe ka akoma gjëra të tjera për tu bërë ndryshe, nën sytë e botës Shqipëria konsiderohet një perlë me bukuri natyrore të mahnitshme.  Media zviceriane, “Bluewin.ch”  i ka kushtuar një artikull vendit tonë ndërsa e quan...
Mrekulli në kufirin shqiptaro-shqiptar
Vendi më i mirë në Kosovë ku bijnë dredhëzat e egra, frutat e tjera malit dhe lulet për çajra malorë, është mbuluar nga bora. Është fshati Babaj i Bokës, vendi prej nga u nisën Klubi Bjeshkatarë "Pashtriku" për një ngjitje...
Ky vend që ka vetëm 500 shqiptarë, ofron punë edhe për 4 mijë të tjerë, shikoni profesionet që t’ia mbathni
Në Islandë vitin e kaluar është reduktuar shumë numri i punëtorëve dhe për këtë arsye Islanda njofton se ka nevojë për 4 mijë punëtorë të huaj. Profesionet më të kërkuar janë ato të hotelerisë dhe turizmit, pasi këtë vitet pritet...
Njihuni me “parajsën” e fundit të tokës, vendin e virgjër që shumë pak e njohin
Në botë ka shumë vende të virgjëra, vende ku ende nuk ka shkelur këmba e njeriut. Një prej tyre është edhe arkipelagu Mergui në Myanmar. Sipas CNN, inxhinieri Thomas Bruning ka braktisur punën e tij dhe prej kohësh lundron në...
Këto janë 15 rrugët më të rrezikshme në botë
Të gjithë dëshirojmë që të udhëtojmë dhe të zbulojmë vendet më të bukura në botë, por në disa prej tyre është më mirë që të mos shkosh. Disa prej atyre rrugëve janë të frikshme dhe tepër të rrezikshme, madje edhe...
Magjia e një fshati që meriton më shumë…
Nga Marin Mema Edhe pse reklamimi nuk e ka prekur aq sa fshatra të tjerë, Rehova e Kolonjës mbetet një destinacion i mrekullueshëm për turizmin malor. E vendosur rrëzë malit të Gramozit, vetëm pak minuta nga qyteti i Ersekës, Rehova është...
Vendi që do jetë më i vizituari në 2017, të gjithë duan ta shkelin
Nëse një vit më parë si vendi më i vizituar ishte Islanda, duket se këtë vit sipas ekspertëve të “Time” vendi më i vizituar do të jetë Portugalia. Kjo për shkak të shumëllojmërisë së gjërave që gjen aty. Duke filluar...
E mrekullueshme për këtë fundvit, BBC, Euronews dhe Travel Channel do i kushtojnë vëmendje Shqipërisë
Në ditën dhe natën e ndërrimit të viteve është transmetuar dhe pritet të transmetohet në televizionet kryesore të botës si BBC, Euronews dhe Travel Channel spoti i mëposhtëm promovues për Shqipërinë “Albania, go your own way”. E gjithë bukuria e...
15 foto që ju nuk do t’i besoni se i përkasin këtij planeti
Edhe nëse ju jeni duke jetuar poshtë një shkëmbi, sërish duhet ta keni dëgjuar se Islanda është një nga vendet më të bukura në tokë. Atje jetojnë rreth 320 mijë persona, ama vendi është i tejmbushur me turistë që vijnë...
Minarja që ngrihet mbi liqenin e mbuluar nga akulli
Minarja që ngrihet mbi sipërfaqe të ujit në Agri të Turqisë, në çdo sezon tërheq vëmendjen e një numri të madh të udhëtarëve, të cilët të vijnë të vizitojnë këtë vend. Qyteti i mbuluar me një jorgan bore, liqeni i...
Turqia përuron tunelin që lidh dy kontinente
Ditën e djeshme presidenti i Turqisë Recep Erdogan së bashku me kryeministrin e Turqisë Binali Yldirim përuruan tunelin nënujor i cili lidh nën ujë Turqinë Aziatike dhe Turqinë Europiane. Pjesa e tunelit që kalon nën det është 3.34 kilometra i...
Këto vende ofrojnë punë, para e shtëpi, mjafton vetëm të shkoni atje
Jeni duke menduar për të shkuar jashtë vendit? Këtu janë disa vende tek të cilat ka punë “me shumicë” dhe disa prej tyre edhe ofrojnë para që në momentin që ju vendoseni atje. Një qytet i vogël në Zelandë të...
Qyteti fantazmë që nuk ka këmbë njeriu, dikur konsiderohej një ëndërr
Dikur konsiderohej qyteti si "një ëndërr" e sot nuk ka ngelur në të asnjë këmbë njeriu. Kennecott në Alaskë u themelua në vitin 1910 dhe për pak kohë u kthye në qytetin më të madh në Alaskë, madje shumë e...
Qyteti i nëndheshëm me 18 kate që u zbulua rastësisht në Turqi
Këto imazhe mahnitëse tregojnë qytetin nëntokësor 18-katësh që u zbulua rastësisht nga një njeri i cili po rinovonte shtëpinë e tij. Në vitin 1963 një turk rrëzoi një mur në bodrumin e tij, duke zbuluar një dhomë sekrete që të...
Ishulli i mallkuar ku pronarët vdesin në mënyrë misterioze
Ekziston një ishull, i cili konsiderohet si “i mallkuar” pasi shumë pronarë kanë ndërruar jetë në mënyrë misterioze për vite me radhë. Ai është ishulli Gaiola në brigjet e Napolit në Itali, i populluar nga romakët e lashtë. Dikur ai...
Korça e mahnitshme!
Nëse akoma nuk keni shkuar ta vizitoni njihuni përmes këtyre fotove me pamjen e mrekullueshme që ka marrë Korça, në prag të festave të fundvitit. Zbukuruar aq bukur qyteti juglindor ka marrë një pamje të magjishme dhe padyshim Krishtlindjet dhe...
“Guri i Zotit” që sfidon gravitetin që prej 2 mijë vjetësh
Me siguri keni dëgjuar për këtë gur gjigant, i cili ndodhet në Indi dhe peshon plot 250 ton. “Topi i Krishna” ose “Vaanirai Kal” që do të thotë Guri i Zotit të Qiellit, qëndron në një pozitë 45 shkallë në...
Jeta e egër në pyjet afrikane
National Geographic ka publikuar disa foto të pabesueshme të bëra në Afrikë. Grabitqarët janë vazhdimisht në gjueti për t’i mbijetuar jetës në pyje. Luanët, leopardët dhe hienat janë disa nga grabitqarët më të rrezikshëm të cilët njihen për dinakërinë, forcën...
Riviera shqiptare në vitin 1675, udhëtim në kohë përmes 16 fotografive të rralla
Albanologu Robert Elsie vazhdon të na befasojë, teksa këtë herë sjell një tekst shumë interesant për brigjet e Shqipërisë, të një mjeku dhe arkeologu francez. Jacob Spon udhëtoi në brigjet e Shqipërisë në vitin 1675. Më poshtë gjeni tekstin e...
E rrallë/ Shkretëtira në Arabinë Saudite mbulohet nga bora, dikush irritohet nga veprimi i njerëzve
Sigurisht që rënia e dëborës në shkretëtirën e Arabisë Saudite nuk ndodh çdo ditë dhe kjo ka qenë një nga ngjarjet më emocionuese për qytetarët në ditët e fundit, të cilët pavarësisht se rënia e dëborës u ka sjellë probleme...
Për herë të parë  në Shqipëri, “Ventouris Ferries” surprizë për ata që udhëtojnë drejt Italisë
Black Friday ka mbërritur edhe në Shqipëri. "Ventouris Ferries" është kompania që po e organizon këtë, e cila vlen duke filluar nga mesnata e sotme e për 24 orë rresht. Bëhet fjalë për të premten e fundit të nëntorit, e...
Kryeqyteti më i ftohtë në botë
Jo të gjithë e njohin Kazakistanin. Por kur në vendet e Mesdheut arrin dimri dhe të gjithë ankohen për temperaturat që mund të zbresin pak nën zero, do të duhet të mendohet që në botë ekzistojnë vende ku këto temperatura...
Behgjet Pacolli sjell ‘’Dubain’’ në Divjakë, ja investimi më i çmendur që është bërë ndonjëherë në Shqipëri
Behgjet Pacolli, miliarderi shqiptar, gjithmonë e më shumë është bërë i pranishëm në vëmendjen e publikut, kjo për shkak të deklaratave bombastike në intervistat që ai ka dhënë. Mirëpo, miliarderi shqiptar i cili njihet për investimet e tij gjigante jashtë,...
Dikur dhe sot, shndërrimi i mahnitshëm i 11 qyteteve
Me kalimin e viteve, planeti ynë ka pësuar ndryshime të mëdha, sidomos këto dhjetëvjeçarët e fundit. Shumë qytete, dikur të thjeshta e të pazhvilluara, sot shkëlqejnë në metropolet gjigante, kjo vjen si pasojë e rritjes së nevojës për hapësira banimi...
Fluturimi më i shkurtër në botë, për 8 minuta nga Zvicra në Gjermani
Ndoshta nuk jemi mësuar që një udhëtim me avion të zgjas kaq pak....vetëm 8 minuta. Kompania ajrore austriake “Peope Viennaline” tashmë ka filluar fluturimin më të shkurtër në botë. Që nga 2 nëntori ajo ka nisur linjën nga Altenrhein për...
BBC: Historia e muzeinit të Beratit që u konvertua nga katolik në musliman
Edhe pse është hera e parë që e kam takuar Hasib Bubën, e kam dëgjuar zërin e tij shumë herë tek bënte jehonë në rrugët me kalldrëm të Beratit, një qytet i vogël në Shqipëri. Me flokët e errëta të...
8 vite rresht pushime duke shëtitur të gjithë botën
Një çift britanik kanë sfiduar ulërimën e ujqërve, orën dhe më shumë se 75 mijë milje, teksa kanë udhëtuar në të gjithë botën më një furgon të vogël. Dy aventurierët Lauren Winslow 27 vjeçe dhe Craig Hubbard, të dy nga Brighton...
Ja resorti gjigant që do të ndërtojë miliarderi Behgjet Pacolli në Shqipëri
Në intervistën e mbrëmshme për Opinion, Behgjet Pacolli tregoi për investimet që ai po bën në Shqipëri. Një nga investimet gjigante të miliarderit shqiptar pritet të jetë një resort turistik në kufi me parkun e Divjakës. Në faqen zyrtare të...
Pasioni “ekstrem” i të riut shqiptar për natyrën
Shqipëria është e bukur, e rrethuar nga malet, kodrat dhe fushat me një natyrë që rrallë e gjen diku tjetër. Hajla është një nga majat më atraktive në Bjeshkët e Rugovës, ka një lartësi 2,403M. Shtegu i ecjes dhe ngjitjes...
Mos e humbisni këtë mundësi, ja në cilat data do të qëndroni falas në hotelet e Italisë
E ku ka më mirë se sa të pushosh tërësisht falas në Itali? Epo kjo mundësi do të ofrohet për herë të dytë, në bazë të projektit të quajtur "Java e shkëmbimit". Prandaj duke filluar nga data 14 nëntor deri...
Shpella e Kabashit, vizitë në një “planet” tjetër
Kur flitet për bukuritë natyrore të Gramshit, vend kryesor zë shpella e Kabashit. Është një nga shpellat më unike në Shqipëri dhe ndoshta nga më të bukurat në Ballkan. Ndodhet në afërsi të fshatit Kabash, 28 km nga qyteti Gramsh...
Kjo kroçierë super luksoze do të vizitojë çdo vit Sarandën, ndodh për herë të parë në Shqipëri
Kompania më e madhe e anijeve turistike ka lajmëruar në websiten e saj se duke filluar nga vera e viti 2017, destinacion të udhëtimeve të saj do të jetë edhe qyteti i Sarandës. Kompania bashkëngjitur me njoftimin bën një përshkrim...
Harrojeni Dubain, kryeqyteti më i ri në botë tejkalon edhe imagjinatën tuaj
Së shpejti Egjipti do të ketë një kryeqytet të ri për të cilin është akorduar fondi përreth 45 miliardë dollarë. Megaprojekti një kryeqyteti të ri që pritet të zëvendësoje Kajron, ka nisur fazën e tij të parë. Plani për këtë...
Situatë alarmante në Ksamil, shikoni se ç’i kanë bërë ujërave ditën e sotme
Nëse për Ksamilin në kokë keni gjithmonë imazhin e një nga vendeve më të bukura në Shqipëri, hidhuni një sy për të parë se ç'u kanë bërë sot këtyre ujërave. Siç e shikoni këto ujëra janë ndotur nga një lëndë...
15 gjëra të çuditshme që mund t’i shohësh vetëm në Dubai dhe në asnjë vend tjetër të botës
Dubai është qyteti i ëndrrave. Njerëzit në këtë vend kanë aq shumë para, sa as ata vetë nuk e dinë se çfarë të bëjnë me to. Kështu që përfundojnë duke i shpenzuar në mënyra qesharake dhe duke blerë materiale luksi....
Një udhëtim drejt parajsës, njihuni me rrugën për në Vermosh
Është krenari të promovosh bukuritë e vendit tënd, rrugët e mrekullueshme dhe vendet fantastike që na i ka falur natyra, larg plehrave të politikës dhe rrëmujës së përditshme. I ndodhur në skajin verior, 190 kilometra nga kryeqyteti, rruga që lidh...
Qyteti i vogël kanadez që i ofron një tokë dhe një punë kujtdo që pranon të jetojë atje
Cape Breton është një ishull i vogël i lokalizuar në lindje të Nova Scotia, Kanada. Një supemarket, një furrë buke dhe një dyqan është gjithçka ka kjo copë parajse e fshehur që po shpreson të zgjerohet. Në fakt, ata kanë...
Këtu nuk ka shkelur kurrë njeriu
E ku ka ngelur vend në tokë ku nuk ka shkelur këmba e njeriut? Kjo është pyetja që lind, pasi shohim që në çdo mrekulli natyrore ka ndërhyrë dora e njeriut. Mirëpo e dini që në cepa të ndryshëm të...
Çfarë mund të blesh me 20 dollarë në vende të ndryshme të botës
Jeni diku nëpër botë, ju ka marrë uria dhe për momentin keni vetëm 20 dollarë në xhep? Një studim interesant ju ndihmon për të kuptuar se çfarë mund të blini me kaq lekë në vende të ndryshme të botës, pasi...
Fshati më i pasur në botë
Fshati Huaxi ndodhet në provincën Jiangsu të Kinës Lindore dhe njihet si më i pasuri në botë. Në këtë fshat secili prej banorëve ka një pasuri prej të paktën njëqind mijë eurosh dhe çdo familje jeton në një vilë, një...
Kjo shtëpi duket si fabrikë nga jashtë, por shikojeni si është brenda
Nëse e shihni nga jashtë këtë shtëpi në Teksas, do mendoni se është një fabrikë. Por, nëse hyni brenda, me siguri do mbeteni gojëhapur. Kjo ndërtesë që në pamje të parë duket mjaft e thjeshtë, është në të vërtetë një...
Ja si duket “qyteti” i përkohshëm, shtëpinë janë ngritur vetëm për pak ditë
Nga lart duket si një qytet, por në fakt nuk është i tillë. E gjitha është një përgatitje e një festivali rroku në Nevada të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ky "qytet" në shkretëtirë është ngritur vetëm për pak ditë...
Mbyllet ura më e lartë prej xhami
Vetëm 13 ditë pas inaugurimit është mbyllur ura më e gjatë në botë prej xhami e cila kap një vlerë prej 60 milionë dollarë. Ura e cila ndodhet në Kinën jugore ka një lartësi prej 300 metra dhe është e...
Kjo “dhomë hoteli” me zero yje kushton 200 dollarë nata
Një hotel me vetëm një dhomë që mban emrin “Zero yje”, por është mjaft i shtrenjtë. Bëhet fjalë për një nga dhomat më të veçanta që mund të keni parë: një dhomë pa tavan dhe pa mure, e cila ndodhet ne...
Një “parajsë” në Irak, shtëpi lundruese mbi lumin Tiger
Nëse ju bie ndonjëherë rasti që të shkoni në Irak, duhet të vizitoni patjetër këtë “parajsë” që gjendet aty. Konkretisht, në juglindje të Irakut, ndërmjet Lumit Tiger dhe Eufrat, në kufi me Iranin është një zonë banuar, e quajtur Ma’dan, që...
Shqipëria, së shpejti Spanja e re?
Nga Ben West, «Travelnews.ch» Shqipëria u hap për vizitorët para dy dekadave; viteve të shkuara vendi ka kaluar zhvillimin nga komunizmi në kapitalizëm, përjetoi një kolaps ekonomik, rënien e institucioneve si dhe kriza të rënda shoqërore. Për më shumë se 40...
Hani darkë në 300 metra lartësi
Gjërat e "frikshme në Kinë, duket se nuk kanë të mbaruar. Pas ndërtimit të urës më të madhe prej xhami të bërë ndonjëherë, në këtë urë është hapur edhe një restorant, i cili edhe pse konsiderohet një ndër më të...
Këto fotografi nuk do t’i besoni që janë reale
Nëse jeni të dashuruar pas natyrës apo pas të veçantës duhet patjetër t’i shihni këto foto. Janë foto të kapura në momentin e duhur dhe që rrallëherë të ndodh t’i hasësh. Shfletoni më poshtë pamje nga e gjithë botë që...
Njihuni me Plazhin e Dashurisë
"Plazhi i Dashurisë" është një ndër më të bukurit në botë. Ai njihet jo vetëm për formën e veçantë që ka, por edhe për ujërat e kristalta si dhe rënën e bardhë si miell. Ndoshta keni dëgjuar për të, por...
Mbahet festivali i astronomisë “AstroFest 2016”, super pamje nga mali i Sharrit
Natën e 20 gushtit është mbajtur edicioni i dytë i festivalit të astronomisë AstroFest 2016. Ky festival është organizuar në malet e Sharrit, në lartësi 1800 m mbi nivelin e detit. Kështu, në këtë festival morën pjesë klubi i bjeshkatarëve...
Këto foto të Himarës do t’ju lënë pa fjalë
Kur i sheh këto foto, gjëja e parë që të shkon në mendje është: A janë këto foto në Shqipëri? Po, po e gjithë Himara e bukur me fshatrat e saj piktoreskë vjen në këto foto që të lënë pa...
“Jeni çmendur, çfarë kërkoni në Shqipëri?”, Ja Përgjigja
Një çift turistësh të huaj kanë postuar në internet disa foto fantastike nga Shqipëria për t'ju treguar miqve të tyre se përse e zgjodhën këtë vend. “Kur i treguam miqve tanë dhe familjes, se ne ishim duke shkuar në Shqipëri...
Jugu i Shqipërisë i bukur? Shikoni këto plazhe italiane
Mundohemi t’i bëjmë sa më shumë promovim bregdetit tonë, e veçanërisht atij në jug, në mënyrë që sa më shumë vizitorë e turistë të vijnë, por duhet ta pranojmë që shërbimi ynë është skandaloz. Krahas kësaj, duhet të jemi të...
Njihuni me Angelen, vajzën bukuroshe që rrezikon jetën për të bërë foto
23-vjeçarja Angela Nikolaou me profesion modele, ka ide të çmendura për të bërë foto. Idetë e saj janë aq  të larmishme, madje disa prej tyre i rrezikojnë rëndë jetën. Megjithatë Angela nuk është e vetmja që bën foto të tilla,...
84-vjeçari humb jetën në det, kjo është shpikja me dron për pushuesit
Një dron për të shpëtuar jetën e pushuesit që rrezikon të mbytet! Kjo është shpikja më e re në Spanjë, e cila ndodhi pas një ngjarjeje të rëndë në vitin 2015, ku një i moshuar humbi jetën. Kështu, droni mund...
10 vende të papara të botës që janë jashtë çdo imagjinate
Bota është një vend misterioz që nuk do ta përfundojmë së njohuri. Aq shumë sa ka vende që duken si diçka imagjinare apo ndonjë efekt i çuditshëm i perceptimit vizual. Këto vende në të vërtetë ekzistojnë dhe janë me të vërtetë të...
Këto janë 5 vendet në botë ku asnjë turist nuk mund të shkelë
Duket se globalizmi i ka dhënë mundësi kujtdo që ka dëshirë dhe para të udhëtojë ku të dojë. Por ekzistojnë disa vende në Tokë ku asnjë turist nuk lejohet të vërë këmbë. Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze...
Të huajt për Shqipërinë: Aty ku kamarieri të bën si pronar
Në TripAdvisor, një nga portalet amerikane më të famshme të turizmit në botë me përvojë 16-vjeçare, për Shqipërinë gjen mbi 43,000 komente e opinione. Si destinacionet më popullore renditen: Tirana, Saranda, Durrësi, Vlora, Shkodra dhe Ksamili. Ankesat për shërbimin në...
Hoteli si në përralla, tashmë realitet
Kjo kështjellë të jep përshtypjen sikur është shkëputur nga ndonjë faqe libri, por në fakt është e vërtetë. Për të gjithë ju që adhuroni kështjella si në përralla, duhet patjetër të udhëtoni në malin Fagaras të Rumanisë. Kështjella është ndërtuar...
Londra zbret nga froni, ky është qyteti më i shtrenjtë në botë
Stafetën si qyteti më i shtrenjtë në botë tashmë e merr New York, ndërsa mbretërimit të Londrës i erdhi fundi. Është kompania “Savills” ajo që ka nxjerrë një përfundim të tillë, pas një studimi ku rënies drastike të vlerës së...
Mbërrin në Sarandë një nga jahtet më luksoze dhe më të mëdhenj në botë
Jahti super luksoz "Rising Sun" i cili është i gjashti në botë për nga madhësia e tij si dhe një nga jahtet në luksoze në botë, më në fund ka mbërritur në Shqipëri. Ky jaht superluksoz ka një kosto prej...
7 vende të veçanta ku njerëzit paguhen për të jetuar
A e dini se ka vende ku ju paguheni për të jetuar? Po, po. Njerëz që jetojnë në vendet e mëposhtme marrin shuma të konsiderueshme parash për të jetuar aty. Më poshtë keni listën e vendeve dhe shumat që banorët...
Shikoni si duket nga lart Kepi i Rodonit (FOTO)
Shqipëria ka zona turistike që të "lënë pa mend"! "Kepi i Rodonit" është njëri prej tyre, i cili është fotografuar nga lart. Ai gjendet në komunën Ishëm në veri të Durrësit. Në fillim të Kepit gjendet fshati Shetaj, ndërsa pjesa...
Ky është hoteli më i veçantë në botë, dhomën e gjumit e ka në Zvicër dhe tualetin në Francë
Hoteli "Arbez" është konsideruar të jetë hoteli më i interesant në botë. Arsyeja ka të bëjë me vendodhjen e tij. Ai është ndërtuar në mes të kufirit të Francës dhe Zvicrës. Në ambientet e brendshme të këtij hoteli, klientët mund...
Shqipëria, vendi që meriton më shumë turistë
Në një artikull të publikuar nga National Geographic mbi 10 vendet që meritojnë më shumë turistë, përfshihet edhe Shqipëria. Në këtë artikull jepen disa arsye se përse Shqipëria duhet të ketë më shumë turistë, pasi këta të fundit kanë çfarë...
Hoteli lundrues, kaloni një natë fantastike mbi Senë
Ëndërroni të mund të vizitoni Francën dhe pse jo, të flini në një hotel lundrues në Senë? Ky që po ju prezantojmë mund të cilësohet edhe si një nga atraksionet më interesante të krijuara së fundmi në Paris. Quhet “Off...
Mrekulli natyrore, ja kush është ishulli më i bukur në botë
Palawan në Filipin në Azi është zgjedhur si ishulli më i bukur në botë. Për të dytin vit radhaz ai është vlerësuar si më i miri nga revista Travel+Leisure. Në këtë ishull janë realizuar disa filma të Hollivudit si “Beach”,...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit