JOQ News
Familja po e kërkonte, 21-vjeçarja shqiptare: Ika të bashkëjetojë me të dashurin
Para pak ditësh një shqiptare nga Prizreni ishte shpallur e zhdukur nga familjarët e saj. 21-vjeçarja nga Kosova tashmë është gjetur dhe ka dhënë dëshminë e saj në polici. Në deklaratën e saj, vajza ka dëshmuar se është larguar me...
Vrasja dhe zhdukja e Jan Prengës, dënohet me burgim të përjetshëm kopshtari i kompleksit “Golden”
GJKKO ka dënuar me burgim të përjetshëm Festim Bexhdilin, kopshtarin e kompleksit ‘Golden’ në Shijak, i cili akuzohet për rrëmbimin, vrasjen dhe zhdukjen e trupit të Jan Prengës, në janar të vitit 2020. Sipas trupës gjykuese Festim Bexhdili, e di...
Ka humbur gjurmët që nga muaji mars i këtij viti, ky është shqiptari që u zhduk në Ekuador
Zhdukja e shqiptarit Shenasi Loha ka sjellë një reagim të gazetarit Artan hoxha i cili ka zbardhur detaje të reja lidhur me rastin në fjalë. Për një emision televiziv Hoxha tha se Loha ka qenë fillimisht në Ekuador ku mund...
Edi Rama thotë se i ka marrë disa metra katrorë një oligarku, por nuk tregon emrin! Pse nuk arrestohet?
Kryeministri Edi Rama ka njoftuar vendimin se janë sekuestruar 4 mijë e 646 metra katrorë të një kulle në mes të Tiranës. Përmes një video-mesazhi në Facebook, Rama thotë se katet e ndërtuara pa leje i kanë kaluar shtetit dhe...
Dibër/ E mitura tenton vetëvrasjen, babai dhunonte atë dhe nënën
Një burrë 42-vjeçar është arrestuar në Dibër, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij dhe vajzës së mitur. Kjo e fundit ka tentuar më pas vetëvrasjen, duke konsumuar mbidozë medikamentesh mjekësore. Njoftimi i policisë: Ushtroi dhunë...
Arrestohet në Fier 40 vjeçari shkodran/ Po pastronte para, u kap me 44 mijë paund e 3 mijë euro
Policia e Fierit ka sekuestruar 44 mijë paund dhe 3 mijë euro. Kjo shumë parash dyshohet se është gjetur në mjetin e një 40-vjeçari i identifikuar si Rezart Balesi, banues në Shkodër, që akuzohet për veprën penale "Pastrimi i produkteve...
Policia e Lushnjes shpall në kërkim të riun për vrasje në tentativë, ai kishte vdekur tre ditë më parë
Dorian Shurdhi është i riu që akuzohet se ka plagosur Kujtim Metën, në Lushnje, pak muaj më parë. Ai u shpall në kërkim nga policia e Lushnjes ditën e djeshme, pasi vetëm dje u arrit të identifikohej. Por blutë e...
Refugjatja ukrainase pasi ndau të dashurin nga gruaja: Ai më la se nuk kisha para
Pak muaj më parë, britaniku Tony Garnett mori vëmendjen e mediave vendase dhe jo vetëm, për shkak të historisë së dashurisë që ai nisi me një refugjate ukrainase, të cilën e mikpriti në shtëpi. Kjo romancë e re e çoi...
Vdiq tek dhoma e hotelit të tij/ Pas divorcit me gruan Marku u bë tapë dhe ndezi cigare, e zuri gjumi dhe u dogj në krevat
Sot u gjet pa shenja jete në një nga dhomat e hotelit në pronësi të tij në Divjakë, shtetasi Llambri Marku 60 vjeç. Ngjarja ka ndodhur dje, por u konstatua sot. Tragjedia dyshohet se ka ndodhur pasi i ndjeri kishte...
“Çmenden” qytetarët e Floridas/ Shkojnë për not në mes të uraganit të shkallës së 5-të
Shteti i Floridës është goditur nga uragani Ian, që është klasifikuar tashmë si një stuhi e kategorisë së pestë dhe po lëviz me një shpejtësi prej 250 kilometrash në orë. Shumë biznese në Florida janë mbyllur dhe zyrtarët urdhëruan 2.5...
Kunata akuzon nusen e vëllait: I jep vajzës mish pule me hormone, i është rritur gjoksi që 9 vjeç
Një nënë australiane ka ndarë situatën në të cilën gjendet në internet, pasi kunata e fajëson për rritjen e gjoksit të vajzës së saj 9-vjeçare. Rachel, nga Adelaide, tha për Kidspot se ishte e tronditur për akuzën, pasi kunata e...
Zjarr brenda dhomës së hotelit në Divjakë, asfiksohet dhe digjet pronari
Një ngjarje e rëndë është regjistruar mbrëmë në Divjakë, ndërsa është konstatuar sot. Dje në këtë zonë është përfshirë nga zjarri një nga dhomat e një hoteli. Si pasojë e flakëve ka ndërruar jetë pronari i hotelit, 60-vjeçari Llambri Marku i cili...
Kriminelët dhe pronarët e kullave pa leje lëvizin pa u ndëshkuar nga ligji, policia kap bariun në Devoll dhe i sekuestron delet
Policia Devoll ka finalizuar me sukses operacionin e saj policor, teksa ka arrestuar një bari me 45 krerë bagëti kontrabandë. Sipas policisë, gjatë bastisjes së stanit të bariut nga Devolli, janë gjetur 45 dele, të cilat dyshohet se i ka...
Aksidenti në Vorë/ Qytetari: Ambulanca u vonua 45 minuta, të plagosurit i derguan kalimtarët në spital por mjeku nuk i ndihmoi
Para dy ditësh është regjistruar një aksident me dy të plagosur. Ngjarja raportohet nga një qytetar për JOQ i cili shkruan se aksidenti ka ndodhur rreth orës 06:52  në aksin rrugor Tiranë-Durrës, konkretisht në vendin e quajtur Muçaj Vorë. Qytetari shkruan se...
Emigranti shqiptar bie nga skelat në një kantier ndërtimi në Maltë, dërgohet në gjendje të rëndë në spital
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në  një kantier ndërtimi në Maltë. Një emigrant shqiptar ka rënë nga skelat duke u plagosur rëndë. Mediat malteze shkruajnë se shqiptari është një 46-vjeçar. Shqiptari ka marrë lëndimet të shumta në trup, e për pasojë...
Tragjedi në Irlandë, refugjatja 8 vjeçare ukrainase goditet 75 herë me thikë
Një ngjarje horror ka ndodhur në Irlandë. Një refugjate 8 vjeçare ukrainase është goditur 75 herë me thikë Vajza së bashku me familjen e saj ishte larguar nga Ukraina në Irlandë si pasojë e luftës me Rusinë. E mitura u gjet...
Edi Rama: Satelitët do shmangin ndërtimet pa leje, do pasohen nga dronët e armatosur!
Edi Rama sot ka firmosur me kompaninë e huaj, që dyshohet se do ngrejë satelitët e shumëpërfolur Albania 1 dhe Albania 2. 7 miliardë lekë do marrë kompania për ngritjen e këtyre dy satelitëve. Sipas Ramës, satelitët do të “luftojnë”...
Edona Bilali: Partia Socialiste, nuk do të vinte kurrë interesin e qytetarëve, para interesit partiak
Edona Bilali është Donika e radhës e Skëndërbeut, Edi Rama. Në çdo dalje publike, ajo nuk i lë mangët furçat, për të arritur pak më shumë në Partinë Socialiste. Pak ditë më parë, ajo quajti ‘llum i partisë’, disa nga...
Makina përplaset me motorin në Roskovec, humb jetën një person
Një aksident tragjik është regjistruar në fshatin Kurjan të Roskovecit. Mësohet se në këtë vend një makinë është përplasur me një motor. Për pasojë ka humbur jetën një person rreth 80-vjeç i identifikuar si Irfan Caushi. Fier / Informacion paraprak Sot, rreth orës...
Kryeministrja e Italisë: Do kalojmë ligjin anti-Soros në Parlament
Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni është udhëheqësja e parë femër e Italisë dhe për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore vendi do të ketë një lider të ekstremit të djathtë. Giorgia Meloni mbështet sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe...
PAMJE TË FRIKSHME NGA URAGANI KATASTROFIK NË FLORIDA!
Uragani i fuqishëm Ian goditi Floridan të mërkurën me erëra shumë të forta dhe shira të rrëmbyeshëm që kanë shkaktuar tashmë përmbytje "katastrofike" dhe ndërprerje të energjisë në zona të mëdha të shtetit. Pak më larg nga shtegu i ciklonit, pranë arkipelagut Keys, kushtet e...
Shkencëtarët ngrenë alarmin: Shpërthimet në Nord Stream rrezik i madh natyror
Nord Stream 2, i cili kishte për qëllim të rriste rrjedhën e gazit nga Rusia në Gjermani, që përmbante 300 milion metra kub gaz kur Berlini ndaloi procesin e certifikimit pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën. “Ka potencialin të...
E trishtë! Ndahet nga jeta reperi i njohur, autor i “Gangsta’s Paradise”
Reperi Coolio ka ndërruar jetë të mërkurën në moshën 59-vjeçare. Reperi i famshëm për këngën e tij 'Gangsta's Paradise' vdiq në shtëpinë e një mikut të tij. Menaxheri i tij për një kohë të gjatë, Jarez Posey, konfirmoi vdekjen e tij....
Të gjithë e thërrisnin “Esko”/ Shqiptari ‘pushtoi’ kampusin universitar në Greqi, rekrutonte studentë për trafikantë
Miti që ai kishte ndërtuar gjatë pesë viteve të fundit, rreth emrit të tij "Esko", e lejoi atë të rekrutonte dhe të kontrollonte të rinjtë e kampusit universitar në Athinë. E kemi fjalën për shqiptarin Esmin Ferhati, i cili u qëllua...
Biznesmeni kënaq punonjësit e tij: Do punoni vetëm 4 ditë në javë, rroga nuk iu ndryshon!
4 ditë punë në javë, ka sjellë kënaqësi më të lartë të stafit dhe asnjë rënie të produktivitetit, thotë një punëdhënës australian që pohoi se nuk kishte më shanse që t'i detyronte punonjësit e tij të punon 5 apo 6...
Shqiptari në Angli kapet duke rritur kanabis: Jam në borxhe, kam djalin e sëmurë në Shqipëri
Një shtetas shqiptar është kapur duke rritur kanabis me vlerë dhjetëra mijëra paund në një banesë në Derby, Angli. Arrestimi i shqiptarit erdhi pasi oficerët e policisë kishin nuhatur erën e drogës që vinte nga shtëpia e tij. Kur policia...
Përplasen dy avionë pasagjerësh në aeroportin Heathrow, Angli
Dy avionë janë përplasur në pistën e aeroportit Heathrow, Angli. Një avion i Icelandair dhe një avion i Korean Air mësohet se janë përplasur në aeroport rreth orës 20:00 të së mërkurës. Në media raportohet se përplasja e avionëve nuk...
27-vjeçarja: I dashuri im paguan për gjithçka, unë jam një ‘investim’
Një vajzë nga Londra thotë se i dashuri i saj paguan për gjithçka në lidhjen e tyre pasi ai e quan atë një ‘investim’. Hannah Chan, 27 vjeç, ka thënë se e lejon të dashurin e saj Ed Reay, 22...
Avioni i EasyJet goditet nga rrufeja, ishte nisur nga Milano
Një avion i EasyJet u detyrua të bëjë një ulje emergjente pasi u godit nga rrufeja. Avioni që ishte nisur nga Milano nuk ishte në gjendje të arrinte në Napoli pasi rrufeja goditi krahun e tij. Rajoni i Campania-s në...
Pamje të frikshme në Florida! Uragani “Ian” shkatërron gjithçka, peshkaqenët dalin në rrugë
Uragani Ian, një stuhi e fuqishme e kategorisë katër, po sjell përmbytje të mëdha, erëra të forta dhe stuhi në brigjet e Floridës. https://twitter.com/ywnreporter/status/1575223910752129025?s=46&t=oLZXhXWDECSa6AH6NhG1xQ Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis ka paralajmëruar njerëzit që të përgatiten për disa ditë tepër të...
Alketa Vejsiu futet kundravajtje dhe bllokon rrugën në Tiranë, përdor dhe telefonin
Në Shqipëri për fat të keq zbatimi i ligjit është një ndër problemet më të mëdha që egziston. Sidomos kur ligjin e shpërfillin personazhet publikë, ata që duhet të japin shëmbull para të gjithëve, situata rëndohet akoma më tej. Por...
Ora “Rolex” identifikoi trupin e tij, detaje nga ekzekutimi i Brilant Martinajt dhe shokëve të tij
Në korrik të këtij viti, vendi ynë u trondit nga një atentat i trefishtë ku mbetën të vrarë Brilant Martinaj, Besmir Hoxha dhe Dikler Vata. Ky atentat i cili dyshohet se kishte si shënjestër Martinajn ndodhi në mes të ditës...
Dy javë sorollatje për bonusin e bebes, babai: Na thonë s’ka fonde, Veliaj mos të na mashtrojë me pampersa
Kryebashkiaku Erion Veliaj, në vitin 2016 premtoi se të të gjithë  fëmijët që do të lindin në Tiranë do të pajisen me një bonus në formë çeku. Sipas tij çdo fëmije që do të lindë në kryeqytet do t’i hapet...
Veliaj shpall fitues Karamuçën e Vorës për Liqenin e Tiranës, ofroi sa 96% e fondit limit
Duket se Liqeni Artificial i Tiranës paska nevojë për rrugë të reja që të kalojnë këmbësorët për shëtitje. Natyrisht kjo do të thotë se do të prishet edhe ai pak gjelbërim egzistues i mbetur dhe do të shtrohet beton për...
Dalin pamjet e vrasjes së Pjerin Xhuvanit në Elbasan, militantët ndalin makinat dhe përplasen
Janë publikuar për herë të parë pamjet e vrasjes së Pjerin Xhuvanit, pak ditë para zgjedhjeve të 25 prillit. Xhuvani u vra më 21 prill 2021 në lagjen ‘5 Maji’ në Elbasan pas një përplasjeje mes militantëve të partisë Demokratike...
Rrugët e Tiranës po shkatërrojnë makinat, qytetari çan 3 goma gjatë një 1 muaji
Miliona euro nga taksat e shqiptarëve iu jepen oligarkëve për tendera për rregullimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve. Por se ku shkojnë këto para askush nuk e di pasi gjendja e rrugëve është katatstrofale. Denoncimet e shqiptarëve për cilësinë e rrugëve...
Mamaja denoncon jetimoren e Sarandës: Me djalin kanë abuzuar seksualisht, vajzat i rrihnin
Ditën e sotme dy punonjëse të jetimores “Vangjel Pulla” në Sarandë janë proceduar penalisht pasi mamaja e 3 fëmijëve i ka denoncuar për keqtrajtimin e tyre. Mamaja e 3 fëmijëve gjatë një emisioni televiziv ka deklaruar se djali i saj...
Shqiptarët iu kthehen sobave të drurit, rritet interesi dhe çmimi i tyre
Paralajmërimet e qeverisë për rritjen e çmimit të energjisë elektrike po i shtyjnë shqiptarët drejt alternativave të tjera për ngrohje dhe gatim gjatë dimrit. Tregtarët shprehen se gjatë kësaj kohe është rritur shumë interesi i shqiptarëve për sobat me dru,...
U dogj në magazinën ku punonte si roje, ndërron jetë 57-vjeçari në Sarandë
Ka humbur jetën 57 vjeçari Ilirian Xhani i cili mbrëmjen e kaluar pësoi djegie të shkallës së tretë pasi magazina ku ai punonte si roje u përfshi nga flakët. 57-vjeçari nuk ka mundur t’i mbijetojë plagëve të marra nga djegia e...
Shqiptarët braktisin Greqinë, kultivuesit e ullinjve në hall: Na mungojnë punëtorët, kanë ikur në Gjermani e Britani
Shqiptarët po braktisin punën në Greqi për të shkuar drejt vendeve të tjera të Evropës dhe Britanisë. Sipas mediave greke, kultivuesit e ullinjve janë në hall të madh këto kohë pasi rrezikojnë të mos mbledhin prodhimet e tyre për shkak...
Drejtori i KESH Ergys Verdho: 800 kwh nuk është rritje çmimi! Kursimin e kam sfidë edhe vetë
Drejtori i Koorporatës Elektroenergjitike Shqiptare (KESH), Ergys Verdho, është shprehur se në familjen e tij harxhon më shumë se 800 kwh. Ai thotë se kjo fashë nuk është rritje çmimi por disiplinim i saj. Ndër të tjera ai theksoi se...
Emirjana Sako: Durrësi është vizituar nga mbi 1 milion turistë këtë vit
Gjatë fjalës së saj në konferencën për bilancin e sezonit turistik veror, Sako u shpreh se Durrësi është ende në sezon turistik. Dhe këtëvit ka kaluar mbi 1 Milion turistë. Sipas saj, shumica e hoteleve në vijën e parë bregdetare...
“Pa Visin nuk kam frymë”, taksisti flet për kushërinjtë Martinaj: 3 persona vranë Brilantin
Ulian Kolgjegja, taksisti nga Tirana që njihet për “dashurinë” ndaj Ervis dhe Brilant Martinajt ka treguar sot për lidhjen që ka me këta dy emra të njohur në vendin tonë, njëri i vdekur dhe tjetri i shpallur i zhdukur. Gjatë...
Edi Rama për kopshtin me lule 4 Miliard Lekë tek Kryeministria: Duan t’ju manipulojnë
Kryeministri, Edi Rama, ka qenë ditën e sotme i pranishëm në mbledhjen e Kryesisë së PS. Pas përfundimit të mbledhjes, Rama ka folur lidhur me instalacionin me vlerë 4 MILIARD LEKË që do të ndërtohet brenda në Kryeministri. Ai tha...
The Guardian: Qeveria do ndërtojë aeroport në zonën e mbrojtur të Nartës, rrezikohen pelikanët dhe ekosistemi
"Kolonia e pelikanëve Dalmat në Shqipëri po shumëzohej, por gjërat kanë bërë prapa-kthehu tani që qeveria po ndërton një aeroport në zonën e mbrojtur të Vlorës", shkruan prestigjiozja The Guardian.Disa pelikanë dalmatë largohen në fluturim teksa i afrohemi lagunës së...
Nga 1 Tetori qeveria njoftoi rritjen e çmimit të energjisë elektrike, pritet rritja e çmimit të bukës
Rritja e çmimit të energjisë elektrike do të ndikojë drejtpërdrejt në rritjen e çmimit të bukës. Sipas të dhënave të Eurostat, kjo rritje ka nisur tashmë në vendet e BE. Për muajin Gusht, çmimi i bukës u rrit me 18%...
Kamperi i grabitur në Gjermani gjendet në Sarandë, 37-vjeçari: Ma lanë tek servisi për ta lyer!
Një 37-vjeçar, B. Muho është arrestuar nga policia e Sarandës, pasi në servisin e tij është gjetur një kamper, i grabitur në Gjermani. Muho akuzohet për trafikimin e mjetit, por ai ka deklaruar se nuk ka asnjë lidhje me këtë...
U vra me plumb në bark, ky është viktima Pjetër Ndrec Gjoka
Pasditen e djeshme një ngjarje e rëndë ndodhi në Vaun e Dejës ku Pjetër Ndrec Gjoka vdiq pasi u plagos nga Martin Anton Gjini. Vëllai i viktimës, ka deklaruar dhe ka identifikuar autorin e vrasjes. Gjoka 44-vjeç, u dërgua nga...
Edi Rama: Po të isha unë pas kullave ju s’do kishit marrë vesh gjë
Edi Rama e ka quajtur kontrollin e ndërtimeve pa leje në vend, nismë të Partisë Socialiste, as të politikës e as të drejtësisë. Pas një mbledhjeje me Këshillin e Ministrave, ai deklaroi për mediat se po të ishte ai pas...
Mashtrime në forex, arrestohen administratori dhe menaxherja e call-center në Shkodër
Janë arrestuar në Shkodër administratori dhe menaxherja e një call-center-i në këtë qytet. Të prangosurit janë shtetasit  me iniciale J. P., 28 vjeç, banues në Vau i Dejës, administrator i subjektit, e akuzuar për veprat penale “Mashtrimi kompjuterik” kryer në bashkëpunimin dhe...
Qytetarët ngrenë ALARMIN: Kujdes nga “Bravo Molle”, përmban mbeturina!
<iframe width="100%" height="696" src="https://www.youtube.com/embed/CO7trqf6a5o" title="Qytetarët ngrenë ALARMIN: Kujdes nga “Bravo Molle”, përmban mbeturina!" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> Pak ditë më parë, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, njoftoi heqjen nga tregu të salsiçeve, Wudy, pasi sipas tyre përmbanin...
Furnizonte Gjermaninë me drogë, shpallet në kërkim ndërkombëtar “kapoja” shqiptar
Është shpallur në kërkim nga Policia Kriminale Shtetërore e Baden-Wurrtemberg shqiptari Berti Dedja, 44 vjeç. Europol kërkon arrestimin e shqiptarit pasi akuzohet si “ koka” e një grupi kriminal i cili merrej me tregtimin e drogave të rënda. 44 vjeçari...
Plagosi 44-vjeçarin në Lushnjë, identifikohet pas 5 muajsh autori i atentatit të dështuar me silenciator
Më 20 prill të këtij viti një 44-vjeçar ra pre e një atentati në Lushnjë, teksa po pinte kafe në një lokal. Kujtim Meta u qëllua me dy plumba në bark në afërsi të stacionit të trenit. Në vendin e ngjarjes ka...
Edi Rama: Ndërtime pa leje ka edhe në vende të tjera të botës, Spanja dhe Portugalia janë në sfidë!
Edi Rama ka folur sot në lidhje me ndërtimet pa leje. Sipas tij, shumë shtete të tjera të Europës kanë pasur probleme me ndërtimet pa leje, duke e quajtur atë një sfidë. Rama ka thënë se të tilla probleme ka...
Prag lufte Turqi-Greqi? Erdogan mbledh me urgjencë Këshillin e Sigurisë
Turqia dhe Greqia, të dyja anëtare të NATO-s, kanë pasur mosmarrëveshje prej dekadash lidhur me pretendimet territoriale dhe ajrore në detin Egje. Përplasjet e fundit filluan kur Turqia akuzoi fqinjin e saj se kishte drejtuar radarët e sistemeve të saj...
Mediat turke: Kopshti i “Turgut Ozal” dhe kolegji “Mehmet Akif” u mbyllën sepse e kërkoi Presidenti Erdogan
Qeveria e Ramës me propozim të ministres së Arsimit, mori vendimin dhe mbylli kolegjin privat turk, “Mehmet Akif”, i cili operonte në Tiranë që 26 vjet, pjesë e fondacionit Gulistan. Nxënësit dhe stafi janë ngritur disa herë në protestë pasi nuk janë...
Qytetari bie në lumin Drin, rrezikoi mbytjen pasi skafi i policisë ndërhyri një orë me vonesë
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lezhë. Një person ka humbur  kontrollin e biçikletës dhe ka përfunduar në lumin Drin në Lezhë. Qytetari ka marrë plagë të rënda pasi në momentin që ka rënë në lumë, është përplasur me një gur,...
Fshati Çlirim me rrugë si në mesjetë, banori: Kryetari i bashkisë Finiq kujtohet për ne vetëm kur do vota
Që shumica e kryetarëve të Bashkisë në vend kujtohen për popullin vetëm kur afrojnë zgjedhjet, kjo nuk vihet në dyshim. Pikërisht një shqetësim dhe problematikë të tillë adreson pranë redaksisë sonë një banor i fshatit Çlirim të bashkisë Finiq Duke...
Nëna denoncon dy kujdestare të shtëpisë së fëmijës në Sarandë: Më keqtrajtuan 3 fëmijët e mi
Një nënë nga Saranda ka kallëzuar penalisht në polici dy kujdestare të shtëpisë së fëmijës në Sarandë. Shtetasja P.B., ka deklaruar në polici se kujdestaret me iniciale E.K  dhe L.B kanë dhunuar tre fëmijët e saj, të cilët jetojnë në këtë...
Rruga Fllakë-Durrës pa sinjalistika, qytetari: Papërgjegjshmëria e autoriteteve po na rrezikon jetën
Shqipëria ka infrastrukturë të dobët rrugore dhe këtë e tregojnë qartë ankesat e qytetarëve në redaksinë e JOQ ku adresojnë problemet me të cilat hasen për shkak të rrugëve skandaloze që shpesh herë janë kthyer në burim tragjedie. Një qytetar...
Bordi i Transparencës ‘luan’ me shqiptarët/ Ul çmimin e naftës, shtrenjton benzinën
Bordi i Transparencës ka marrë një tjetër vendim ditën e sotme, duke “luajtur” qartazi me xhepat e qytetarëve shqiptarë. Pasi e rriti në  223 lekë për litër, ndonëse në Amerikë shënoi ulje të madhe, sot, pas 4 ditësh Bordi ka...
Çifti nga Saranda vdes në aksident rrugor në Greqi, lanë pas 3 fëmijë
Një aksident tragjik me dy viktima nga Saranda, ka ndodhur në Greqi. Ngjarja është regjistruar ditën e djeshme në  autostradën Patra–Pyrgos, kur makina me të cilën po udhëtonte çifti shqiptar u përplas me një kamion. Viktimat janë Eleni Çakuli 44 vjeç...
Ditë me reshje shiu dhe vranësira, parashikimi i motit për sot
Dita e sotme parashikohet me reshje shiu dhe vranësira gjatë gjithë paradites. Pas mesdite pritet të ketë shtim të vranësirave të cilat do të bëjnë që reshjet e shiut të jenë më të dukshme. Temperaturat e ajrit do të vijojnë...
Vrau me armë 44-vjeçarin nga Lezha, autori i krimit shtetasi Martin Përgjini
Mbrëmjen e djeshme në fshatin Qafë Çelë të Pukës u plagos me armë zjarri në bark 44 vjeçari Pjetër Kola nga Lezha. Ky i fundit u paraqit në qendrën shëndetësore të Vaut të Dejës për ndihmë mjekësore rreth orës 18:00. Transportimi i...
U plagos nga policja greke, shqiptari kishte kthyer konviktet e universitetit në “seli” krimi
Ditën e djeshme një police greke plagosi me armë një shqiptar të identifikuar si Esmin Ferhati 30-vjeç. Shqiptari u qëllua nga një police 35-vjeçare e ekipit të DIAS-it, e cila në atë moment po largohej nga vendi i ngjarjes, pasi nuk ishte...
Vrasja e 28 vjeçarit shqiptar, dyshohet se autori ka qenë vjehrri i tij
Ilir S. nga Koekelare, i cili gjithashtu njihej edhe si Mario S., u gjet i vrarë mbrëmjen e 18 korrikut në qytezën Ijzer, pranë motoçikletës së tij të parkuar. Për ngjarjen, policia arretsoi vjehrrin e viktimës Stephane V. (54 vjeç), një...
Dyfishohen aplikimet për azil, në periudhën janar-korrik mbi 10 mijë shqiptarë braktisën vendin
Gjysmë milioni njerëz janë larguar nga Shqipëria në nëntë vitet e fundit, një shifër rekord për vendet e Ballkanit Perëndimor. Ndërkohë në periudhën  janar-korrik rreth 10 mijë shqiptarë braktisën vendin, në drejtim të vendeve që i shohin si të duhura për...
John Cena vendos rekord botëror në Guinness, por jo në mundje
John Cena sapo ka vendosur një rekord të ri botëror por ky rekord nuk ka të bëjë me ringun e mundjes. 16 herë kampioni botëror i WWE, John Cena, vendosi Rekordin Botëror Guinness për plotësimin e më shumë dëshirave, plot...
Princi 9-vjeçar George iu bën thirrje shokëve të shkollës: Kini kujdes, babai im do të jetë mbret
Ai mund të jetë vetëm nëntë vjeç, por Princi George e di saktësisht se kush është. Djali i madh i Princit William dhe Kate Middleton, iu ka thënë shokëve të tij të shkollës se babai i tij do të jetë...
Ushtari mbretëror i bërtet me të madhe vajzës, ajo largohet e tmerruar duke qarë
Ky është momenti kur një ushtar i Ushtrisë Britanike i bërtet një vajze të vogël që po vizitonte Londrën. <blockquote class="tiktok-embed" cite="https://www.tiktok.com/@octavioalmanza16/video/7147307544627727622" data-video-id="7147307544627727622" style="max-width: 605px;min-width: 325px;" > <section> <a target="_blank" title="@octavioalmanza16" href="https://www.tiktok.com/@octavioalmanza16?refer=embed">@octavioalmanza16</a> <a title="bukinghampalace" target="_blank" href="https://www.tiktok.com/tag/bukinghampalace?refer=embed">#bukinghampalace</a> <a title="london" target="_blank" href="https://www.tiktok.com/tag/london?refer=embed">#london</a>...
Rrugët e Bajram Currit shndërrohen në përrenj, uji vërshon me shpejtësi mes për mes tyre
Pavarësisht milionave që bashkitë e vendit tonë marrin për rregullimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve gjendja e tyre vazhdon të jetë e mjerueshme. Në Bajram Curr, rrugët janë lënë në mëshirë të fatit nga pushteti vendor pasi vetëm si rrugë nuk...
“Toni të duaaa”/ Ai e la, arrestohet refugjatja ukrainase që ndau nga gruaja të dashurin
Refugjatja ukrainase Sofia Karkadym të cilën e la i dashuri i saj britanik u arrestua pasi dyshohet se u përpoq të shkatërronte derën e jashtme të shtëpisë së tij teksa bërtiste "Të dua, Toni!" Policia gjeti Sofiia Karkadym, 22 vjeç,...
Digjet baraka në Sarandë, roja 57-vjeçar pëson djegie të shkallës së tretë
Një zjarr i përmasave të mëdha ka djegur plotësisht një barakë në fshatin Çukë të Sarandës.  Brenda saj ka qenë një 57-vjeçar i cili thuhet se ka qenë roje i një objekti aty pranë. 57-vjeçari i identifikuar si Ilirjan Xhani ka...
“Kingu i TikTok-ut” Aleks Visha bën 33 vjeç, profili i djalit që shuan sherret e personazheve të famshëm”
Kushdo që është përdorues i TikTok-ut e njeh Aleks Vishën, të riun nga Kukësi i cili shuan sherret e personazheve të famshëm. Kuksjani i cili sot feston 33-vjetorin e lindjes ka arritur të fitojë zemrat e shumë shqiptarëve. Kjo falë...
Cikalleshi iu kërkon ndjesë tifozëve: Jam gati të largohem nëse duhet, gjërat të ndryshojnë
Mbrëmja e sotme për Kombëtaren kuqezi dhe tifozët e saj ishte tepër zhgënjyese. Kombëtarja jonë humbi në minutën e fundit të ndeshjes përballë Islandës, duke zhgënjyer pa masë tifozët por edhe futbollistët që dhanë gjithçka për një rezultat pozitiv. Sokol...
Tiranë/ Kanë blerë apartamente 1500 euro metri katror, banorëve të kompleksit KONTAKT u përmbyten parkingjet  
Të favorizuar nga qarkullimi i stërmadh i parasë informale kesh, kryesisht me burim nga droga, ndërtuesit shqiptarë kanë filluar prej kohësh të spekullojnë me çmimet e shitjes së apartamenteve. Kjo vihet re kryesisht në Tiranë. E thënë shqip, shumica e...
E qëlluan me armë zjarri, ndërron jetë 44-vjeçari në spitalin e Shkodrës
Një person ka humbur jetën mbrëmjen e sotme në Shkodër pasi është qëlluar me armë. Mësohet se Pjetër Kola nga fshati Ungrej i Lezhës i cili mbërriti i plagosur në spital ka humbur jetën para pak çastesh. Dy persona ende të...
Fatura 340 lekë për mirëmbajtjen e sahatit, qytetari: Vjedhje, muajin tjetër do më faturojnë dyfishin
Energjia elektrike dhe faturat që vijnë në fund të çdo muaji po kthehen në “tmerr” për shqiptarët pas paralajmërimeve për rritjen e çmimit dhe faturimeve të reja mbi fashat e caktuara. Në një kohë që të gjithë presin fatura me...
Shqiptari në hall për një prokurë: e-Albania nuk punon, Ambasada në Berlin i ‘përplas’ derën në fytyrë
Denoncimet e shqiptarëvë për platformën qeveritare e-Albania janë të shumëllojshme dhe shtohen çdo ditë e më shumë. Si shqiptarët që jetojnë brenda Shqipërisë ashtu edhe ata që janë jashtë hasin vështirësi në aksesimin e shërbimeve që kjo platformë ofron. Një...
Mbërriti në vendngjarjen e një aksidenti, polici në Elbasan përplaset nga një makinë me shpejtësi
Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në afërsi të tunelit të Elbasanit. Një punonjës i policisë është përplasur nga një automjet që lëvizte me shpejtësi të lartë. Mësohet se efektivi Ferdinand Brahja bashkë me një koleg të...
Përmbytet nënkalimi në Golem, qytetarët i bëjnë thirrje bashkisë të pastrojë tubacionet
Pas të ftohit që mbërtheu Shqipërinë gjatë javës së fundit, moti të dielën ka bërë një kthesë të madhe. Pothuajse i gjithë vendi ynë po përballet me reshje të shumta shiu dhe stuhi të cilat kanë përmbytur disa zona, izoluar...
Tifozët kuqezi nuk pyesin për shiun, mbështetje e zjarrtë për Kombëtaren e futbollit
Sonte në orën 20:45, Kombëtarja jonë e futbollit do të zbresë në fushën e stadiumit “Air Albania” pasi përballet me Islandën për ndeshjen e fundit të grupeve të Nations League. Pavarësisht rezultateve negative e aspak të kënaqshme të ndeshjeve të...
Vlorë/ Një i moshuar gjendet i pajetë në anë të rrugës
Një i moshuar është gjetur i pajetë pasditen e sotme në Vlorë. Mësohet se në Dukat-Fushë, në anë të rrugës, është gjetur pa shenja jete, shtetasi Q. H., rreth 70 vjeç, Dyshimet e para janë se ngjarja mund të jetë aksidentale....
Britania heq dorë nga deportimi i shqiptarëve që kërkojnë azil: Shqipëria nuk është e sigurt
Britania e Madhe është tërhequr nga vendimi për deportimin e shqiptarëvë që mbërrijnë në ishull dhe kërkojnë azil. Home Office ka pranuar se nuk ka të drejtë të përshpejtojë dëbimin e azilkërkuesve shqiptarë pas mbërritjes së tyre në Britaninë e...
Banorët e Kuçovës duan rrugë: Kryetari na merr vetëm votat, nuk iu përgjigjet ankesave
Banorët e Kuçovës kanë mbajtur sot një protestë, para godinës së Bashkisë Kuçovë, teksa kanë kërkuar rrugë për të shkuar në fshatin Velagosht. Ato thonë se në këtë vend kanë ullinjtë që i mbledhin dhe i shesin në gjysmën e Shqipërisë....
Telat e korrentit bien në tokë duke rrezikuar jetën e qytetarëve, banori: S’jemi në Bangladesh, por tek Fresku
Në shumë raste kemi parë që telat, shtyllat e tensionit, kabinat elektrike apo transformatorët të bëhen rrezik potencial për jetën e qytetarëve. Të njëjtin problem ka paraqitur një qytetar në redaksinë e JOQ ku ankohet për telat e korrentit të cilat...
Rruga në lagjen e Kavajës në gjendje skandaloze, qytetari: Na u nxi jeta, u grimë nga xhepat nëpër servise
Shumica e rrugëve të brendshme të qytetit të Kavajës janë në gjendje skandaloze dhe vështirë të qarkullohet në to. Shumë herë redaksia jonë ka shqyrtuar dhe më pas publikuar ankesa të qytetarëve të Kavajës të cilët vënë në pah rrugët e...
Ujërat e zeza pushtojnë pallatin në Lushnje, qytetari: Bashkia nuk na jep zgjidhje
Ujërat e zeza janë një problem i madh për shëndetin e njeriut. Shpesh herë ato bëhen shkaktare të përhapjes së sëmundjeve infektive. Mirëpo në një pallat në Plugë të Lushnjes, këto ujëra kanë plasur që në hyrje të ndërtesës. Për...
Belinda Balluku u thotë të varfërve të kursejnë energji, vënë ka vathë me perla 2 MLN Lekë
Teksa popullit i bën thirrje me video promo e këshilla frigoriferi e lavatriçeje të kursejë energji pasi jemi në krizë, zv/kryeministrja Belinda Balluku mban në vesh vathë me perla dhe diamantë me vlerë gati 2 Milionë Lekë. Padyshim që këshillat...
Përdhunimi në grup i 15-vjeçares në Rrëshen, familjari: Një prej abuzuesve ështe nip i kryetares së Kuvendit të Shqipërisë
Më 18 maj 2021 u zbulua përdhunimi në grup i një të miture 15 vjeçe në Rrëshen të Lezhës. Babai i të miturës ka rrëfyer për mediat se ngjarja e rëndë ka ndodhur më 8 mars të vitit 2021, kur Artan...
U plagos me armë pasi i nguli kaçavidën polices në Greqi, zbulohet identiteti i 30-vjeçarit shqiptar
Gjatë ditës së sotme një police greke la të plagosur me armë një shqiptar. Ky i fundit sulmoi me kaçavidë policen greke e cila ishte në operacion antidrogë. Shqiptari është identifikuar si Esmin Ferhati 30-vjeç. I riu me origjinë shqiptare bashkë...
Gjendet i vdekur një 68 vjeçar në Devoll!
Është konstatuar i vdekur një 68 vjeç në Devoll. Shtetasi me iniciale  N. N. u gjet pa shenja jete brenda banesës së tij në Devoll. I moshuari vuante nga probleme të shëndetit mendor dhe është vetëvarur. Njoftimi i Plotë: Devoll/Informacion...
Besnik Lulaj i Marina Bay sponsor i PS 9 vite
Pak muaj para se PS të merrte qeverinë, gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2013, është zhvilluar një takim mes Edi Ramës dhe trafikantit Besnik Lulaj, takim ky mundësuar nga miku i hershëm i kryeministrit Koço Kokëdhima. Kokëdhima ia prezantoi Ramës...
Të shtënat me armë në shkollën ruse, shkon në 17 numri i viktimave
Në një shkollë në Rusi u regjistrua një sulm i rëndë me armë. Nga sulmi në fillim u raportuan 12 viktima, mes tyre 7 nxënës dhe 5 mësues. Ndërkohë bilanci i viktimave është rritur duke shkuar në 17 të vdekur....
U kap me 5 kg heroinë në pikën kufitare të Morinës, arrestohet 42-vjeçari
Policia ka arrestuar në 51-vjeçar që po hynte në Shqipëri nga pika kufitare e Morinës. Në një  “Golf 6”, me drejtues Abdullah Ahmeti, i njohur ndryshe si Abdullah Jashari, në një çantë iu gjetën 5 kilogramë e 107 gramë lëndë e...
Mbytet një anije peshkimi në Portin e Durrësit
Një anije peshkimi është përmbytur mesditën e sotme në portin e Durrësit. Fatmirësisht, në anije nuk ka qenë asnjë person. Aktualisht, po bëhet nxjerrja nga uji e anijes. Sipas peshkatarëve, ajo ka qenë e ankoruar dhe është e çuditshme se...
E zuri masivi i dheut teksa po punonte, vdes shqiptari në Korfuz
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e së martës në Korfuz. Një aksident në punë i ka marrë jetën një shqiptari. Ky i fundit moshës 50 vjeç, vdiq pasi u shtyp nga një masë dheu. Shqiptari po punonte ë një pishinë...
Dy të rinjtë vjedhin bizneset në Tiranë/ Njëri i ‘vë syrin’ pastiçerisë, tjetri dyqanit të lagjes
Policia ka arrestuar dy të rinj. Konkretisht njëri nga të arrestuarit është shtetasi me inicialet F. Sh., 28 vjeç, banues në Tiranë, pasi ka vjedhur shumën 5 milionë lekë të vjetër, në një pastiçeri. Gjithashtu në pranga ka përfunduar edhe...
48-vjeçari shkon në qendrën shëndetësore Maliq, rreh dhe kërcënon infermierin
Policia ka proceduar penalisht një 48-vjeçar banues në fshatin Klocë. Ky i fundit ka kërcënuar dhe ka gjuajtur me sende të forta infermierin e qendrës shëndetësore në Maliq. Uniformat blu bëjnë me dije se 48-vjeçari është shtetasi me iniciale R.Gj...
Shqiptari që u kap me drogë sulmon me kaçavidë policen greke, ajo i kundërpërgjigjet duke e plagosur me armë
Policia greke ka plagosur një shqiptar ditën e sotme. Më konkretisht policia po kryente një operacion antidrogë në zonën e Zografos. Gjatë operacionit një oficere 35-vjeçe është ndjerë keq dhe është larguar. Gjatë ikjes, është sulmuar me kaçavidë nga një...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit