Kuriozitete
Skenë bizare nga plazhi në Ulqin
Një pamje që definitivisht nuk shihet shpesh. “Përshëndetje djema, sapo gjeta dikë që mungon.” Kështu shkruhet në një postim në grupin në Facebook që mbledh adhuruesit e plazhit Ada Bojana (Ishulli i Bunës) në Mal të Zi. Poshtë këtij komenti...
Gruaja më e gjatë në botë thyen dhe tre rekorde të reja
Gruaja më e gjatë në botë tashmë ka thyer dhe tre rekorde të tjera, duke përfshirë të qenit gruaja me duart më të mëdha në botë. Me një gjatësi prej 215,13 cm, Rumeysa Gelgi, 25 vjeç, është gruaja më e...
Vajza që lahet çdo 10 ditë na thotë të bëjmë të njëjtën gjë
Një debat i zjarrtë është ndezur në internet pasi një vajzë zbuloi se ajo bën dush 1 herë në 10 ditë dhe beson se më shumë njerëz duhet të lahen më rrallë. Sigurisht, dushi është një pjesë e rëndësishme e...
E morët vesh? Shumë shpejt nuk do të shfaqeni më online në Whatsapp
Mjaft më me përgjime apo frikëra se do ju shohin Online në Whatsapp. Shumë shpejt do të mund ta përdorni aplikacionin e famshëm pa qënë nevoja të dilni Online. Fantastike apo jo? WhatsApp është duke punuar në një veçori që...
Sipas një studimi të ri, ata që e pijnë kafen me sheqer, jetojnë më gjatë
Sipas një studimi të ri, ata që pinë kafe jetojnë edhe më gjatë nëse shtojnë një lugë sheqer në porosinë e tyre. Sipas një studimi të ri të publikuar nga revista mjekësore e Kolegjit Amerikan të Mjekëve, studiuesit zbuluan se...
Snoop Dogg tregon ekipin e zemrës: Do shpallemi kampionë e do festojmë me shampanjë
Reperi me famë botërore, Snoop Dogg është një nga personazhet që shpesh lidhet edhe me botën e futbollit. Gjatë viteve, ai është shfaqur nëpër koncerte i veshur me fanellën e skuadrave të ndryshme, por gjithmonë ka veçuar skuadrën e Selltik...
Njohje, argëtim, muzikë dhe lojëra në Platformën më të re Shqiptare
Platforma më e re Shqiptare! Njohje, argëtim, muzikë, lojëra. Të gjithë kemi nevojë për njohje të reja dhe dashuri. Cokollata.net është vendi ku mund të krijojmë njohje të reja me djem dhe vajza nga e gjithë bota! Një ndër pasojat...
Studimi: Vera e kuqe ju mbron nga koronavirusi, por jo birra!
Vera e kuqe mund të ndihmojë në parandalimin e Covid-it, sipas një studimi të ri. Njerëzit që pinë më shumë se pesë gota në javë kishin një rrezik 17 për qind më të ulët për t'u prekur nga virusi. Ekspertët...
Pamjet mahnitëse! NASA publikon shpërthimin e fuqishëm diellor
NASA publikoi të premten pamjet mahnitëse të një shpërthimi të fuqishëm që dilte nga dielli. Shpërthimi duket si një ndezje e ndritshme drite në rajonin e sipërm djathtas të yllit masiv, të cilin agjencia hapësinore amerikane e klasifikoi si një...
Dëborë ‘vdekjeprurëse’ në Pakistan/ 21 të vdekur, mes tyre 10 fëmijë! 6 të ngrirë brenda makinave
Të paktën 21 persona kanë vdekur pasi bora e madhe i ka bllokuar në automjetet e tyre në veri të Pakistanit. Rreth 1,000 automjete u bllokuan pasi turistët e mundshëm thuhet se nxituan për të parë reshjet e dëborës dimërore...
STUDIMI/ Covid-19 po na bën budallenj!
Një studim i ri ka zbuluar se ata që shqetësohen për pandeminë COVID-19 janë më të ngadaltë në përpunimin e informacionit, më keq në mbajtjen e informacionit dhe kanë më shumë gjasa të ndikojnë negativisht tek të tjerët. Studimi, i...
Më i mirë se Anjshtanji! 12-vjeçari britanik është fëmija më i zgjuar në botë
Një nxënës i shkollës britanike është zyrtarisht një nga fëmijët më të zgjuar në botë, pasi ka marrë rezultatin maksimal në një test ‘Mensa’, duke shënuar pikë edhe më shumë se Albert Einstein. Barnaby Swinburn, 12 vjeç, nga Bristol, tani...
Mumja e faraonit egjiptian ‘zbërthehet’ për herë të parë, përdoret skaneri 3D: Vdiq 3 mijë vjet më parë!
Mbetjet e mumifikuara të faraonit egjiptian Amenhotep janë 'zbëërthyer’ në mënyrë dixhitale. Amenhotep I, sundimtari i dytë i Dinastisë së 18 të Egjiptit mendohet të ketë vdekur rreth viteve 1506–1504 pes, dhe në atë moment ai u ruajt me kujdes....
Del në ankand SMS-ja e parë në botë
Mesazhe të panumërta me tekst po dërgohen çdo ditë në WhatsApp dhe në e-mail, por a e dini se cili ishte mesazhi që u dërgua në një celular për herë të parë në botë. Nëse jo, mësojeni se sms-ja e...
Është si një ftohje normale! Ekspertët tregojnë simptomat e Omicron: Rrufë, dhimbje koke dhe lodhje!
Rrufa, dhimbja e kokës dhe lodhja duket se janë shenjat dalluese të Omicron , sipas një studimi që thekson se varianti i COVID është më i ngjashëm me një të ftohtë sesa me Covid. Një analizë e rasteve në Londër, ku Omicron po...
Të përqafuara pranë zjarrit/ Bora Zemani publikon fotot krah Semit
Treshja Bora, Beatrix, Donald kanë qenë në qendër të vëmendjes ditë te fundit, ku shkak është bërë një romancë e papritur mes Donaldit dhe Beatrix dhe historia e lënë pezull mes tij dhe moderatores Bora Zemani. Pak ditë më parë...
Irlandezët pendohen, australianët pijnë më shumë/ Kjo është lista e vendeve të dehura ‘tapë’
Australianët janë zyrtarisht konsumuesit më të mëdhenj të alkoolit në botë, megjithatë, Britania dhe SHBA nuk mbeten shumë prapa, duke u përfshirë në pesëshen ‘pijanece’. Danimarka dhe Finlanda renditen në vendin e dytë dhe të tretë në sondazhin e më...
Aktorja shqiptare tregon se i është rikthyer tumori në kokë pas nëntë vitesh
Aktorja dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës, Adriana Matoshi ka njoftuar sot një lajm të keq. Përmes një postimi në Facebook, aktorja ka treguar se i është rikthyer sfida me tumorin pas nëntë vitesh. Matoshi, thekson se të mërkurën (1 dhjetor) do...
“Para nga qielli”/ Mijëra dollarë ‘pushtojnë’ autostradën, qytetarët dalin për të mbledhur
Dy persona u arrestuan dhe disa të tjerë mund të përballen me pasoja të rënda, pasi ndaluan të premten në një autostradë në San Diego për t'u përpjekur të grumbullonin para që po përhapeshin në rrugë, tha Patrulla e Autostradave...
Britney Spears ‘në luftë’ me prindërit: Babai dhe mamaja ime duhet të ishin në burg!
Britney Spears ka thënë se prindërit e saj duhet të jenë në burg për kontrollin e jetës dhe financave të saj për më shumë se një dekadë, pas vendimit të një gjykatësi për ndërprerjen e kujdestarisë së saj 13-vjeçare. Spears,...
“Ti më dhe një kunat!”/ 9-vjeçari i prek të gjithë, mban fjalim rrëqethës në dasmën e motrës
Një djalë nëntë vjeçar ka prekur miliona njerëz me fjalimin e tij në dasmën e së motrës. Ai shpërtheu në lot teksa e falenderoi atë që i dhuroi një kunat. Fjalimi mbresëlënës i Gus Boëer tani është shndërruar në një...
STUDIMI: Baballarët që kalojnë më shumë kohë me fëmijët kanë strukturë ndryshe të trurit!
Baballarët që kalojnë më shumë kohë me fëmijët e tyre kanë një strukturë truri të ndryshme nga baballarët më pak të përfshirë, ka zbuluar një studim i ri. Studiuesit nga Universiteti i Essex zbuluan se burrat që duan të përfshihen...
Ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, studimi i fundit zbulon ‘orën ideale’ për të fjetur gjumë
Orari i duhur i gjumit mund të jetë "pikëpyetje" e shumë njerëzve, të cilët kërkojnë një përgjigje nga shkenca se kur duhet fjetur për të garantuar një gjumë sa më të rehatshëm dhe sa më të shëndetshëm. Së fundmi, një...
Aktori 52-vjeçar shpallet mashkulli më seksi në botë
Aktori 52-vjeçar, Paul Rudd u shpall mashkulli më seksi i vitit 2021 nga People.  52-vjeçari, me një sens të paparë humori, mezi e mbajti veten kur mësoi lajmin, teksa filloi të qante dhe mori një buqetë me lule. Paul tha se...
Djali gjeni habit shkencëtarët: Jam nga Marsi, por u rilinda në Tokë për t’ju shpëtuar nga apokalipsi
Një fëmijë gjeni, i cili habiti profesorët me inteligjencën e tij, pretendon se është nga Marsi dhe se ka "rilindur" në Tokë. Bëhet fjalë për 15-vjeçarin, Boriska Kipriyanovich, nga Volgogradi i Rusisë, i cili thotë se ka jetuar në planetin...
Si funksionon Bitcoin, ku mund ta blini atë dhe pse njerëzit po bëhen të pasur?
Jo vetëm që Bitcoin është kriptomonedha e parë, por është gjithashtu më e njohura nga më shumë se 5000 kriptomonedha që ekzistojnë sot. Çfarë është Bitcoin: Bitcoin është një monedhë dixhitale e decentralizuar që mund ta blini, shisni dhe shkëmbeni...
Ngritet ndërtesa më e madhe në botë me formën e gotës së çajit
Ndërtesa më e madhe në botë në formën e filxhanit të çajit. Ky objekt është ndërtuar në Rize Turqi si simbol i faktit se ky rajon është prodhuesi më i madh i çajit në këtë vend. Ndërtesa është 30 metra...
Moment i sikletshëm/ Babë e bijë njihen në faqet e takimeve “HOT”, e reja kërkonte burra të pasur
Babë e bijë përjetuan momentin më të sikletshëm, kur papritur njohën njëri-tjetrin në një faqe online takimesh "Hot" për ... "sugar babies" dhe "sugar daddies". Pasi gjithçka u kuptua babai i saj vendosi ta bllokonte dhe ata nuk folën kurrë për këtë. 22-vjeçarja...
Shkencëtarët nxjerrin testin e ri: Për 5 minuta, gjejmë nëse keni pirë hashash 12 orët e fundit!
Një test i ri i pështymës, i zhvilluar nga studiuesit në SHBA, mund të zbulojë brenda pak minutash nëse dikush ka konsumuar kanabis në  12 orët e fundit dhe madje tregon nivelet e përqendrimit në trup. Testi i ri i shpejtë, shumë i...
Shifra të frikshme! “Squid Game” u realizua vetëm për 21 milion dollarë, sot vlen 900 MLN $
Netflix vlerëson se seriali më i ndjekur këto kohë, "Squid Game",  vlen sot 900 milionë dollarë për kompaninë, sipas shifrave të shikuara nga Bloomberg, duke nënvizuar fitimin e madh që një serial i tillë mund të gjenerojë në epokën e transmetimit. Në...
Ndodh edhe kjo në Serbi: Dy punëtorë ndërtimi kinezë rrjepin macen (Video)
Videoja në të cilën shihen dy punonjës kinezë në afërsi të fabrikës “Linglong” në Zrenjanin të Serbisë, duke copëtuar një mace të cilën e përgatisnin për drekë – ka shokuar opinionin në Serbi. Në video shihet macja e lidhur në...
Janë vaksinuar 47 përqind e popullsisë së rritur
Ministria e Shëndetësisë informon se gjatë ditës së djeshme janë aplikuar gjithsej 3,458 doza vaksine, nga të cilat 873 janë aplikuar si doza e parë, 2,513 janë rivaksinuar, ndërsa 72 qytetarë kanë marrë dozën e tretë të vaksinës. Nga MSH...
Provon të ikë përmes gypit të kanalizimit, shikoni si përfundon (Video)
Një i burgosur në Brazil, ishte munduar të ikte nga burgu në një mënyrë krejt bizare, përmes gypit të kanalizimit. Mirëpo, planin nuk kishte arritur ta realizojë, sepse kishte mbetur i bllokuar në gyp dhe me këtë rast ishte lyer...
127 vjeç, ndërron jetë njeriu më i vjetër në botë
Ka ndërruar jetë 127 vjeçari, njeriu më i vjetër në botë. Ai ka ndërruar jetë në Azefa, në një fshat të vogël me një popullsi prej rreth 300 banorësh në Afrikë. Nipi i tij është shprehur se nga të dhënat...
Kjo është pija që shërbehet falas në restorantin e Nusretit
Një faturë e një klienti në restorantin e kuzhinierit të njohur, Nusret, është përhapur shumë në rrjete sociale. Vlera e saj është mbi 1.800 funte, ndërsa bien në sy edhe çmimet e larta të pijeve. Por, në faturë ka marrë...
Britania e Madhe në krizë për punëtorë! 2 milion vende të lira, nuk ka të huaj
Numri i vendeve të lira të punës në Mbretërinë e Bashkuar është rritur javët e fundit, me gati dy milionë pozicione të lira në dispozicion. Industritë po goditen rëndë nga mungesa e stafit, me më shumë se 100,000 njerëz të...
Mbi 26 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Kosova vazhdon të përballet me numër të lartë të vdekjeve dhe rasteve pozitive me COVID-19. Aktualisht në vend janë 26 mijë e 886 raste aktive me koronavirus. Sipas të dhënave të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës...
Iphone 13 me risi të jashtëzakonshme, do ‘komunikojë’ me satelitët
IPhone 13, i cili pritet të dalë në treg së shpejti nga Apple do të vijë me risinë që nuk do e kishte menduar askush. Mësohet se teknologjia e këtij telefoni do të lejojë të lidhet me satelitët, duke lejuar përdoruesit...
Habit 32-vjeçarja, ish-mësuese: S’bëj dot punë normale, jam shumë s*ksi!
Një modele ka pohuar se nuk mund të gjejë një punë 'normale' sepse është shumë seksi dhe provokuese, prandaj dhe intervistuesit mund të mos fokusohen tek aftësite e saj, por tek ajo vetë. Amy Kupps , 32 vjeç, ka qenë...
New York Times shkruan për “burrneshat” shqiptare: Si u braktis “virgjëria e betuar”
Një traditë shekullore në të cilën gratë e deklaruan veten burra në mënyrë që të gëzonin privilegjet mashkullore, po vdes pasi gratë e reja kanë më shumë mundësi në dispozicion për të jetuar jetën e tyre. Kështu e nis artikullin...
Dy nga aktorët kryesorë të “Sulltanit” me origjinë shqiptare?
“Sulejmani i Madhërishëm” është një prej serialeve turke më të ndjekura në vend dhe në rajon. Por, pak shikues kanë informacione se dy nga aktorët kryesorë të këtij seriali janë më origjinë shqiptare. Aktori Halit Ergenç, i cili luan rolin kryesor...
Dhëndri merr nusen nga ballkoni me vinç (Video)
Skena e kësaj dasme është bërë virale në rrjet, pasi dhëndri ka marrë nusen duke përdorur një vinç. Videoja e dasmës, e cila nuk dihet se ku është zhvilluar ka bërë xhiron në rrjet, duke u idenfikuar si një mënyrë...
Iphone do të skanojë fotot abuzuese që u vijnë fëmijëve, paralajmërohen prindërit
iPhone do të dërgojë një sinjalizim, nëse një fëmijë do të marrë apo do dërgojë foto që konsiderohen si seksuale. Ky paralajmërim do të dërgohet tek prindërit e fëmijëve, nëse llogaritë e tyre janë të lidhura me njëra-tjetrën. Apple njoftoi...
Po përpiqej t’i shpëtonte arrestimit, për pak i bie policit mbi kokë (Video)
Një person që po ndiqej nga policia u përpoq t’i shpëtonte arrestimit dhe u hodh nga tarraca, duke rrezikuar jetën e një polici që kishte bllokuar pjesën e pasme të banesës. Burri, emri i të cilit nuk bëhet me dije,...
Kështu duket kur dikush në autostradë ju kalon me shpejtësi 332 km / orë (Video)
Kur flisni për pjesët e pakufizuara të autobanit gjerman, vrapimet me shpejtësi maksimale do të jenë gjithmonë pjesë e bisedës. Ajo që është e mrekullueshme është që ne kemi një ide se çfarë shohin këta shoferë guximtarë kur bëjnë vrapime...
Nuk ua dha rrogat, shefi e pëson keq nga punëtorët
Shefi i tyre u kishte vonuar pagat , dhe punëtorët e pakënaqur  vendosën të hakmerren. Kështu, ata u bën bashkë dhe shkatërruan gjith pjesën e brendshme të makinës duke e mbushur me shkumë të bardhë. Siç thanë, arsyeja janë pagat...
Cila është e vërteta e fotos që u bë virale?
Fotoja e një vajze të vogël, e cila duket sikur është zhytur në çimento, po bën xhiron e botës, me shumë njerëz që e kanë pasur të vështirë ta shpjegojnë se ku qëndron kleçka. Fotoja e postuar fillimisht në Reddit...
E habitshme! Merr pagën prej 915 dollarë në monedha të hedhura në karrocë
Një burrë nga Georgia ka akuzuar ish-shefin e tij për një “veprim fëmijëror”, pasi pagën e fundit prej 915 dollarëve e ka pranuar në monedha. Andreas Flaten zbuloi 90 mijë monedha që ishin mbuluar në naftë dhe substanca tjera djegëse....
Ky është momenti i çuditshëm kur një tufë lopësh kërcejnë mbi vijat e bardha(Video)
Ky është momenti i çuditshëm kur një tufë lopësh kërcejnë mbi shenjat e korsisë në mes të një rruge fshati, diku në Mbretërinë e Bashkuar. Në një shfaqje të vërtetë të mentalitetit të tufës, lopa e parë krijon idenë te...
Një meteorologe shfaqet me djalin në shpinë gjatë parashikimit të motit
Susie Martin, drejtore dhe meteorologe e certifikuar e kompanisë Praedictix, së fundmi u shfaq gjatë parashikimit të motit duke bartur djalin e saj një vjeç në shpinë duke shpresuar se kështu do të promovojë bartjen e fëmijëve. “Qëllimi im ishte të...
Mirësevini në rrugën më të shkurtë në botë
Tri hapa dhe gjithçka ka mbaruar. Mirësevini në rrugën që është njohur nga Rekordet Botërore të Guinness si më e shkurtra në botë. Rruga është në Wick, Skoci dhe është e zënë nga një ndërtesë e vetme fundi i Hotelit...
Mjekët i dhanë vetëm 1 për qind shanse, 18-vjeçari shpëtoi mrekullisht
Kishte vetëm 1 përqind shanse që të ecte sërish, por fati ishte me të dhe ia doli. Në atë kohë, Michael Wright ishte 17-vjeç, kur mori pjesë në sfidën e hedhjes nga lartësia në ujin e akullt. Hedhja shkoi keq...
Mijëra minj pushtojnë Uellsin, po sulmojnë dhe njerëzit (VIDEO)
Disa fshatëra në Uellsin e Ri Jugor të Australisë po luftojnë me një numër shumë të madh minjsh që kanë goditur rajonin. Mijëra minj po pushtojnë kapanonet e grurit, hambaret dhe shtëpitë dhe po infektojnë korrjen e grurit.   Numri i...
Mbyllen hotelet me kukulla-seksi në Kinë
Një kinez që hapi dy shtëpi publike kukullash seksi, që u shërbejnë punëtorëve e emigrantëve në qytetin jugor kinez të Shenzhen, thotë se është detyruar t’i mbyllë ato për arsye higjienike. Në të gjithë Kinën po organizohen aksione të tilla...
E frikshme! Çfarë i ndodh trupit tuaj kur pini “shisha”
Shisha, e njohur ndryshe si nargjilja, është kthyer në trend për të rinjtë shqiptarë. Këtij trendi nuk po i shpëtojnë as të miturit, të cilët ndihen “cool” nëse e frekuentojnë bashkë me shoqërinë. Ky fenomen i ekspozon ata ndaj lëndëve...
Habit profesori i Harvard-it: Alienët na vizituan në vitin 2017
Profesori i njohur i Harvard-it, Avi Loeb beson se mbetjet e një lloj mjeti fluturues të huaj kanë vizituar sistemin tonë diellor në vitin 2017. Kryetari i Departamentit të Astronomisë në Harvard, pretendon se një objekt që kohët e fundit...
Covid-19/ Zbulohet unaza inteligjente, identifikon simptomat e koronavirusit
E teksa në Britaninë e Madhe është zbuluar një variant I ri I Covid-19, ekspertët e universiteteve amerikanë të Kalifornisë, San Diegos dhe MIT, kanë arritur në gjetjen e një unaze që do të jetë në gjendje të zbulojë simptomat...
Marrëdhënia juaj në çift është e mërzitshme? Ja disa këshilla efikase që do t’ju kthejnë lumturinë!
Marrëdhënia në çift është shumë e rëndësishme. Koha që shpenzohet për personin e zemrës është mjaft e domosdoshme dhe e rëndësishme për një histori të bukur dashurie. Por, ndonjëherë nuk është parësore të kaloni shumë kohë, e rëndësishme është që atë...
Vetmia shkakton probleme në trup më shumë sesa pirja e 15 cigareve në ditë!
Ky ishte viti kur të gjithë filluan distancimin shoqëror. Kjo ka bërë që mosha e tretë të jetë ndier e vetmuar, por jo vetëm. Vetmia shkakton probleme në trup më shumë sesa pirja e 15 cigareve në ditë. Duke u...
Ministrin e Greqisë e “sorollatën” 20 minuta në ajër, reagon Turqia: Pala greke nuk kishte paraqitur plan fluturimi!
Një provokim nga ana e Turqisë u bë i ditur ditën e sotme nga mediat greke, teksa një avion ku udhëtonte ministri i jashtëm i Greqisë  Nikos Dendias po “sorrollatej” në ajër sepse autoritet e Turqisë nuk i dhanë leje...
Trajneri i qenëve që stërvit njerëzit për të qenë ‘këlyshë njerëzorë’
Një burrë i specializuar në mësimin e njerëzve që të jenë ‘këlyshë njerëzorë’ thotë se seancat e tij stërvitore i japin atij ‘ndjesinë e njëjtë si 10 orgazma’. Kur nuk është duke punuar si specialist marketingu, Rafael, nga Sao Paulo,...
Hani djathë në mëngjes? Çfarë i bën organizmit tuaj
Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë. Një fetë djathi e shndërron edhe sallatën apo vaktin më të mërzitshëm në një gosti të shijshme. Djathi, edhe në të kaluarën ka qenë një nga produktet e bulmetit më të...
Koronavirusi në Itali/ Rritje e lehtë e vdekjeve ditore, ulen ndjeshëm rastet e reja
Vijon të ketë luhatje bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali, ku sot është shënuar një rritje e lehtë e vdekjeve në krahasim me një ditë më parë. Mbrojtja Civile raportoi se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën...
101-vjeçari që i mbijetoi i Gripit Spanjoll dhe Luftës së Dytë Botërore, tani mund edhe Koronavirusin
Disa njerëz nuk mund të kenë kurrë një pushim; ky burrë 101-vjeçar nga qyteti bregdetar italian i Riminit, lindi në mes të Gripit Spanjoll të vitit 1918, u rrit mes dy Luftërave Botërore dhe tani, ai u bë personi më...
Izolimi nga Koronavirusi mbyll turizmin por pastron kanalet e Venecias
Ndërsa koronavirusi dominon në titujt kryesorë për momentin, është e rëndësishme të përpiqeni të gjeni diçka pozitive gjatë këtyre kohëve. Edhe pse njerëzit janë më pak të entuziazmuar për shkak se duhet të qëndrojnë brenda, ndërsa pushimet anulohen dhe virusi...
E rrallë/ E krahasojnë me njëbrirëshin, ky qen ka një vesh në mes të kokës
Ky qen i adhurueshëm është krahasuar me një njëbrirësh pasi ajo ka vetëm një vesh në mes të kokës. Rae, e rracës golden retriever po fiton zemrat e përdoruesve të mediave sociale në të gjithë botën për shkak të atributit...
Indianët “besojnë” se kanë gjetur kurën e Koronavirusit, pijnë urinë lope
Qindra besimtarë hindu në Indi organizuan një festë të pirjes së urinës së lopës të shtunën me bindjen se ajo do të shkatërrojë koronavirusin. Ende nuk ekziston një vaksinë në dispozicion për virusin, i cili është duke u përhapur në...
Gjyshja kineze 103 vjeç SHËROHET nga Koronavirusi
Një gjyshe 103-vjeçare është shëruar nga koronavirusi pas trajtimit gjashtë-ditor në Wuhan. 103-vjeçarija, Zhang Guangfen, u largua nga spitali pasditen e djeshme. Ajo është deri më tani pacientja më e vjetër e koronavirusit që shërohet në Kinë dhe dy vjet...
Koronavirusi/ AirAsia ofron udhëtime falas
Në përpjekje për të mbushur kabinat në mes të shpërthimit të koronavirusit AirAsia po ofron zbritje që të lënë me gojë hapur - duke përfshirë sediljet me tarifa zero. Linja ajrore me kosto të ulët me bazë në Malajzi po...
Koronavirus rrezikon burrat me mjekër
Mjekra e fryrë ose një mjekër e vogël nën buzën e poshtme, mund të mos jetë trendi i fundit i modës tani, por është një zgjedhje më e mirë kur bëhet fjalë për mbrojtjen nga koronavirusi sesa mjekrat e mëdha,...
Mbreslënëse!!! Dalin pamjet e para të planetit Mars
Një lajm emocionues nga hapësira, ku NASA ka publikuar një foto panoramike të pabesueshme me 1.8 miliard piksel të planetit Mars. E gjitha kjo falë makinës Curiosity të modeluar nga agjensia, e cila ka shkrepur më shumë se 1000 foto...
Profesoresha e filozofisë: Të ndalohen lindjet në botë, po shkatërrojnë planetin
Mendimi i një profesoreshe filozofie është se mënyra e vetme për të shpëtuar planetin tonë është që të ndalohen lindjet. Sipas saj, qëllimi i kësaj gjëje është që “mbipopullimi të bjerë", ose "njerëzit të zhduken". Patricia MacCormack, nga Universiteti Anglia...
Vajza vdes pasi përdori pilulën për dobësim, tronditëse ajo që gjetën brenda kokrrës “magjike”
Një vajzë 21 vjeçe gjeti vdekjen pasi piu disa pilula dobësuese. Eloise Parry, angleze nga Shrewsbury, gjeti vdekjen në vitin 2015, por vetëm këtë javë janë zbuluar detaje nga përmbajtja e pilulës që i shkaktoi vdekjen. Brenda saj u gjetën...
Stuhia Kiara bën të paimagjinueshmen, i ndryshon rrjedhën ujëvarës
Një fenomen i pazakontë ka ndodhur në Skoci gjatë stuhisë Kiara. Era e fortë i ka ndryshuar rrjedhën ujëvarës. Ngjarja ka ndodhur në Campsie Fells. Për disa çaste ujëvara duket sikur nuk ka rrjedhur për poshtë, por për lart. Gjithçka...
Fëmijët shpëtojnë qenin e mbuluar tërësisht nga zifti
Një organizatë jo-fitimprurëse argjentinase e quajtur “Proyecto 4 Patas” dhe disa banorë, shpëtuan një qen të quajtur Aloe, i cili ishte plotësisht i mbuluar në zift. Qeni nuk mund të lëvizte fare dhe ishte një grup fëmijësh që lajmëruan njerëzit...
Momenti i pabesueshëm, djali ndalon se dridhuri pas operacionit në kokë
Një burrë, i cili vuante nga sëmundja e Parkinsonit, ka ndaluar së dridhuri më në fund. Gjithçka erdhi pasi ai iu nënshtrua një operacioni në tru, i cili i largoi përfundimisht dridhjen dhe po i mundëson një jetë normale. Filipinezi...
Loja e vajzës u kushton rëndë prindërve, 2 mijë euro përfundojnë në tualet
Loja e një dy vjeçareje i ka kushtuar shtrenjtë një familjeje në provincën e Como-s në Itali. Dy vjeçarja, duke përfituar nga shpërqëndrimi i prindërve, ka rrëmbyer nga tavolina tufën me kartëmonedha të mbetura në tryezë një shumë prej më...
“Do rriten pensionet”, gazetarja shkrihet së qeshuri pasi jep lajmin që s’e beson as vetë
Momenti kur ajo nisi duke qeshur me të madhe në studio ka qenë lajmi për rritjen e pensioneve në vend. Ndoshta sepse vendimet dhe interpretimet politike janë humor i madh sot, kudo në botë. Madje edhe për gazetarët, ka raste...
U nda pas 12 ditësh martesë, ish-burri i Pam Anderson bën deklaratën e fortë: Ju tregoj të vërtetën
Pamela Anderson dhe John Peter u martuan rreth një muaj më parë, por të dy vendosën t'i jepnin fund martesës vetëm 12 ditë pasi u kurorëzuan. Pamela foli shkurt në lidhje me këtë ngjarje, ku bëri me dije se vendimi...
Nëna ndan fotot qesharake të të birit, e dini si përfundoi me këto “mustaqe”?
Një fëmijë i moshës 5-muajshe ka përfunduar me një pamje si të Homer Simpson, pasi e ëma i dha gji, por harroi të fshinte më parë nxirësin e lëkurës, që kishte përdorur në këtë pjesë të trupit. Të premten e...
Lajmet e BBC për motin në Britani mërzisin shikuesit, stuhia Denis merr formë penisi
Në Britaninë e Madhe të gjithë tashmë po përjetojnë pasojat e stuhisë Denis, e cila ka mbyllur njerëzit në shtëpi, për shkak të erërave të forta. Megjithatë, nuk janë të paktë britanikët që janë acaruar nga pamja që ka krijuar...
A u shkaktua koronavirusi nga lakuriqët e natës? Shkencëtarët thonë fjalën e tyre
Shkencëtarët kundërshtojnë versionin fillestar sipas të cilit koronavirusi iu transmetua njerëzve nga lakuriqët e natës, në Kinë. Një grup shkencëtarësh të universitetit, “South China University” nxjerrin detaje të reja në lidhje me virusin që ka shkaktuar më shumë se 1...
Sportistët bëjnë veprimet e rrezikshme, garojnë mbi liqenin e çarë dhe gjysmë të ngrirë
Prej tre ditësh po zhvillohen garat mbi liqenin e ngrirë të Baikal në Siberi. Me qindra sportistë nga e gjithë bota kanë ardhur për të garuar në një terren aspak normal, ku do të përshkojnë një rrugë prej 205 km....
Propozim “olimpik” gjatë ndeshjes Lazio-Inter: Do martohesh me mua?
Një propozim tepër romantik përpara qindra-mijëra njerëzve ka marrë një vajzë në Itali. Ngjarja kandodhur gjatë ndeshjes Lazio-Inter, brenda stadiumit. Ajo që mund të ishte edhe një ngjarje tepër intime mes të rinjve, u kthye në një event me përmasa...
Elton John ndërpret koncertin: Kam humbur zërin, nuk mund të këndoj!
Elton John, dukshëm i mërzitur është detyruar të ndërpresë një koncert në Zelandën e Re pasi u ndje keq, për shkak të pneumonisë. Muzikanti 72 vjeçar, humbu zërin në mes të koncertit që po mbahej në stadiumin e Oklandit, Mount...
Britanikët i futen “gabit me kokë”, rriten ndjeshëm blerjet e rrobave të përdorura
Në Mbretërinë e Bashkuar, veshjet e dorës së dytë po blihen gjithnjë e më shumë. Në Shqipëri, këto njihen si “veshje të ‘Gabit'”. Shitjet e këtyre veshjeve përmes eBay janë rritur me 15 përqind gjatë pesë viteve të fundit, sipas...
Facebook eksperimenton me Hobby, aplikacioni vetëm për foto që sfidon Pinterest
Facebook ka lëshuar një aplikacion të ri, i cili tani për tani po garon me Pinterest-in, tashmë të famshëm dhe të suksesshëm. Facebook njoftoi vitin e kaluar se një ekip do të punonte për të krijuar në mënyrë eksperimentale për...
“Hitleri në Ferr” bëhet pjesë e përhershme e Muzeut Kombëtar në Gjermani
Muzeu i historisë gjermane në Berlin ka prezantuar në ekspozitën e përhershme pikturën “Kaini” ose “Hitleri në Ferr” të George Grosz, i cili emigroi në 1933 dhe u konsiderua i çoroditur nga nazistët, raportoi dpa. Elementi kryesor është personazhi i...
Kamarieri rrëzohet keq në tokë, shpëton fatmirësisht 4 pjatat që mban në dorë
Ky është momenti kur një kamarier arrin të shpëtojë mrekulisht 4 pjatat që mbante në dorë, teksa u rrëzua gjatë një shërbimi në një nga restorantet ku punonte. Videoja e tij është bërë menjëherë virale në rrjet. 24-vjeçari Jamie Shoebridge...
Gruas i vijnë lule nga varri pasi i burri vdiq nga kanceri
Një burrë nga Kentucky la amanet para vdekjes, që gruaja e tij të merrte lule çdo Shën Valentin. Dëhsira e tij është zbatuar për tetë vjet rresht, nga vdekja e burrit. Gruaja e Rich Cox ka marrë për tetë vite...
Gay dhe biseksualët kërkojnë që të lejohen të dhurojnë gjak
Mijëra gay dhe biseksualë në Britaninë e Madhe po bëjnë apel që të mund të dhurojnë gjakun e tyre në rastet e nevojshme. Kjo kërkesë del në kundërshtim me legjislacionin vendas, i cili nuk i lejon të dhurojnë gjak. Sipas...
Qeni pret çdo ditë me padurim të përqafojë postierin e tij të preferuar
Ndonjëherë mund të mendoni se qentë dhe postieri nuk kanë një marrëdhënie të mirë. Të paktën kjo është ideja që kanë krijuar një numër i madh njerëzish, por jo gjithmonë është kështu. Imagjinoni të keni një qen në shtëpi, i...
Shkon në Turqi të zmadhojë të pasmet, e reja vdes papritur
Një 31-vjeçare britanike ka humbur jetën pas një operacioni për rimodelimin e të pasmeve. Ajo udhëtoi nga Britania në një spital në Stamboll, ku do të kryente ndërhyrjen, por një komplikacion i ka marrë jetën. Sipas mjekëve, 31 vjeçarja Melissa...
Pornostarja e famshme hap parti në Itali, josh rëndshëm pensionistët
Italia është vendi i femrave të bukura dhe padyshim, i lojës politike me më shumë taktikë në Europë. Një zhvillimi i veçantë vjen nga shteti fqinj, sa i takon fushës së politikës. Bëhet fjalë për një parti të re politike,...
300 zogj u gjetën pa jetë, zbulohet misteri i ngordhjes masive të tyre
Rreth 300 zogj u gjetën të ngordhur në tokë, pasi kishin rënë nga qielli. Askush nuk kishte një përgjigje për atë që kishte ndodhur, deri pak kohë më parë. Testi toksikologjik i bërë tek shpendët ka përfunduar sëfundmi, rreth dy...
Viçi lind për Shën Valentinin me një shenjë perfekte zemre në kokë
Një viç i adhurueshëm ka lindur ditën e Shën Valentinit, ndërsa në kokën e tij ka pasur si të pikturuar me dorë, formën e zemrës. Ngjarja ka ndodhur në një fermë në veri të Irlandës. Kafsha e vogël erdhi në...
Ushtari i bën propozimin e veçantë për martesë të dashurës, përdor tanket e artilerisë së rëndë
Një ushtar në Rusi ka shfrytëzuar ditën e të dashuruarve për t'i propozuar njeriut të tij të zemrës. Për ta bërë sa më special këtë moment, ai ka përdorur tanket e ushtrisë dhe gjithë “artilerinë e rëndë” që kishte në...
Shoferi shpëton burrin që po digjej brenda kamionit, 20 të tjerë nxjerrin telefonat dhe i filmojnë
Ky është momenti kur një burrë shpëton një shofer, i cili kishte ngecur brenda një kamioni, pas një aksidenti rrugor. Ndërkohë që aksidenti ndodhi dhe shoferi ishte brenda kamionit, rreth 20 persona të tjerë kishin nxjerrë telefonët dhe filmonin skenën,...
19-vjeçarja që ndihmoi nënat të lindnin gjatë luftës, 21 vite pas rrëfen përjetimet e saja
Nga Valmira Halimi Derisa mortja kishte mbuluar gjithë vendin dhe hapeshin varre, ishte një vajzë e re që i jepte shpresë jetës në Kosovë, ajo që jepte lajme të mira. Ishte një mami që ndihmoi më shumë se 150 nëna...
Gjaku i pacientëve që u shëruan nga koronavirusi do të përdoret, me të do të shërohen të tjerët
Një zyrtar i lartë kinez i shëndetësisë ka bërë thirrje së fundmi për të trajtuar pacientët e prekur nga koronavirusi Covid-19 përmes plazmës së gjakut të pacientëve të shëruar. Thirrja për të përdorur plazmën (lëngu ku ndodhen të gjithë elementët...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit