Bota
Protesta më e madhe pas komunizmit, polakët dalin në shesh kundër qeverisë
Qindra mijëra kanë protestë në Varshavë kundër politikës së qeverisë nacional-konservatore, PiS. Organizatorët shprehen se kjo është protesta më e madhe që nga rrëzimi i komunizmit në vitin 1989. Protestuesit mbajnë në duart pankarta me mbishkrimi "Europa kërkojmë falje për...
Ishin UFO? Një disk fluturues u pa mbi rezidencën e Harry dhe Meghan
Konspiracionet për ekzistencën e UFO-ve janë nga më të shumtat. Këtë herë prani e tyre duket se është barë në shtëpinë e Harry-t dhe Meghan-it. Mësohet se  një disk fluturues dyshohet se u pa teksa rrinte pezull pranë rezidencës së...
Gjest human/ 15-vjeçari gjerman humb jetën, familja dhuron organet e tij
Një futbollist gjerman 15-vjeçar pas përleshjes së dy skuadrave në një ndeshje në një turne ndërkombëtar me French Metz, “Pas përleshjeve të së dielës adoleshenti 15-vjeçar vdiq në spital, pas dëmtimeve të rënda në tru”, tha policia gjermane. Lojtari i...
“Kam lindur në burg”/ Vajza nga Teksasi pranohet në Universitetin e Harvardit
Sky Castner është një vajzë nga Teksasi e cila ka lindur në burg. Për këtë shkak ajo është përballur me shumë vështirësi në jetë, por më në fund po arrin të bëjë ëndrrën e saj realitet. Ajo ka studiuar shumë...
Tensionet në veri të Kosovës/ Stoltenberg: Dhuna e serbëve ndaj KFOR-it, e papranueshme!
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në takimin të zhvilluar me shefat diplomatikë të aleancës në Oslo, është ndalur edhe tek tensionet në Veri të Kosovës. Ai është shprehur se dhuna ndaj forcave të KFOR në Mitrovicë është e...
E pabesueshme! Kompania në Kaliforni prodhon birrë duke përdorur ujin e ndotur të dushit
Pasi  të dëgjoni mënyrën më të fundit se si mund të prodhohet birra, me siguri do të hiqni dorë prej saj. Një firmë në Kalifornia  ka vendosur që të prodhojë birrë nga riciklimi i ujit të ndotur të dushit. Përfaqësuesit...
U vra nga ish-partneri/ Gjendet trupi i 29-vjeçares që ishte në muajin e 7-të të shtatzënisë, dinamika e krimit
Trupi i 29-vjeçares Giulia Tramontano, shtatë muajshe shtatzënë e cila ishte zhdukur që prej fuindjavës në Itali, është gjetur në një ndërtesë të vjetër në via Monte Rosa. Policia italiane njofton se pas shumë orësh insistime ka qenë ish-partneri i...
Mëson fëmijët në kopshte për transgjinorët/ Prindërit në Minnesota kundërshtojnë librin “Call me Max”
"Call Me Max", një libër i shkruar nga një burrë transgjinor, tregon historinë e një fëmije që identifikohet si transgjinor dhe aktualisht po u lexohet fëmijëve të moshës katër vjeç në Minnesota. Por, prindërit kanë dalë kategorisht kundër dhe nuk...
Fshati më i heshtur në botë, shumica e banorëve janë shurdhë-memec
Dadkhai një fshati më i heshtur në botë. Ai ndodhet në Indi, në majë të një kodre që e rrethojnë Himalajet. Aty jetojnë mbi 300 familje, por nuk dëgjohen zhurma nga fëmijët apo gumëzhima njerëzish. Kjo për shkak se në...
“I kam hasur çdo ditë”/ Piloti: Shumë avionë ushtarakë janë zhdukur
Janë të shumta dyshimet që qarkullojnë se NASA, apo dhe qeveria e ushtria amerikane fshehin diçka rreth ekzistencës së alienëve. Së fundmi, dëshmia e një ish-piloti të forcave amerikanë i ka përforcuar këto dyshime. Ryan Graves ka deklaruar se ha...
22-vjeçarja braktisi shkollën e mjekësisë dhe fiton mijëra dollarë duke shitur pështymën e saj
Zhvillimi i rrjeteve sociale ka sjellë në treg mundësi nga më të ndryshmet për të fituar para. Por, rasti më i fundit është ai më i çuditshmi që keni dëgjuar ndonjëherë. Lad Bible shkruan se një studente e mjekësisë në...
Po vetëkënaqej me masazhatorin 9 CM, 30-vjeçarin çek e zë korrenti dhe humb jetën
Në Republikën Çeke, një burrë 30-vjeçar u godit nga rryma teksa po masturbohej. Burri, i cili jetonte në shtëpi me prindërit e tij, u gjet i shtrirë në dyshemenë e dhomës së tij të gjumit nga zjarrfikësit, të alarmuar nga nëna...
1 në 200 milionë! Rasti i rrallë i lindjes së trinjakeve identike
Jenni Casper është trefish e lumtur pasi ka mposhtur shanset marramendëse një në 200 milionë, për të sjellë në jetë trenjake identike. 27-vjeçarja Jenni ka sjellë në jetë tre vajza identike ndërsa ka edhe dy vajza më të mëdha: Danica,...
Humbi në pyll, 8-vjeçari mbijeton dy ditë duke ngrënë borë
Një djalë 8-vjeçar mbijetoi dy ditë në shkretëtirën e ftohtë dhe të largët të Miçiganit, SHBA duke ngrënë borë dhe duke u fshehur nën një trung. Nante Niemi u gjet në orën 13:30 të së hënës, afërsisht dy milje nga...
Hajdutët pa fat! Vjedhin 220 atlete, por të gjitha të djathta
Hajdutët në Peru kanë kryer një grabitjeje të madhe në një dyqan atletesh. Tre persona hynë në dyqanin në qytetin qendror të Huancayo dhe vodhën më shumë se 200 atlete por të gjitha ishin për këmbën e djathtë. Pronari i...
Qindra kilogramë makarona gjenden në pyll, mister kush i hodhi
Autoritetet në një qytet të Nju Xhersit, SHBA po hetojnë rastin misterioz të 227 kg makaronave gjysmë të gatuara e të hedhura përgjatë një përroi. Kjo ngjarje e çuditshme u zbulua nga një grua që po bënte shëtitje përgjatë zonës...
Holandë/ Infermieri pranon se ka vrarë 20 pacientë me koronavirus
Një infermier në Holandë ka pranuar para kolegëve se ka vrarë të paktën 20 pacientë me koronavirus. Infermieri në spitalin Wilhelmina në Assen, Theodoor V, 30 vjeç tha se nuk donte t’i shihte duke vuajtur pacientët e tij prandaj i...
I zhdukur prej disa ditësh, trupi i peshkatarit gjendet brenda krokodilit
Pjesët e trupit të një burri australian, i cili u zhduk duke peshkuar me miqtë, janë gjetur brenda një krokodili. Kevin Darmody, 65 vjeç, u pa për herë të fundit të shtunën në Kennedy's Bend një habitat i njohur për...
Po luftonte për jetën: Peshkaqeni blu del në breg, lind 20 të vegjlit dhe ndordh
Një peshkaqen që ishte në grahmat e fundit , arriti në breg, lindi të vegjlit e saj dhe më pas ngordhi. Njëzet ekzemplarë të porsalindur të peshkaqenit blu, kanë mbijetuar të gjithë pas aktit ekstrem të dashurisë së nënës së tyre. Kjo ngjarje...
Macja më e shëndoshë në botë më në fund nis dietën
Një mace 18 kilogramëshe e quajtur macja më e shëndoshë në botë, më në fund ka nisur dietën. Macja 6-vjeçare e quajtur Patches u shpëtua nga një strehë kafshësh në Richmond, Virxhinia, SHBA në fillim të këtij muaji. Kay Ford, pronarja e saj...
Shoferi i autobusit humbi ndjenjat, 13-vjeçari u shpëton jetën 66 nxënësve të shkollës
Gjashtëdhjetë e gjashtë nxënës të shkollës së Miçiganit janë të gjithë të sigurt falë një 13-vjeçari që drejtoi autobusin e shkollës pasi shoferi humbi ndjenjat. 13-vjeçari Dillon Reeves kaloi në timonin e shoferit pasi ai iu tha nxënësve se nuk...
Foshnja lind me lëkurën e shpinës si “guaskë”, prindërit e quajnë “breshkë e vogël ninxha”
Një foshnje e lindur me një një sëmundjeje të rrallë të lëkurës është quajtur 'breshka e vogël ninxha' nga prindërit e tij. Tetëmbëdhjetë muajshi James McCallum nga Clearwater, Florida , vuan nga nevus kongjenital melanocitar i cili shkakton shfaqjen e një njolle lëkure...
U përpoq të kalonte mbi shina, treni bën copash gruan serbe me gjithë makinë
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Serbi ditën e sotme. Kamerat e sigurisë kanë filmuar momentin e tmerrshëm kur treni merr përpara një makinë dhe për pasojë humb jetën drejtuesja, një grua serbe 61-vjeçare. Sipas policisë dyshohet se shkak...
Po bënte “lopthi së prapthi”, burrit i bëjnë operacion urgjent pasi “theu” penisin gjatë aktit
Një burrë indonezian iu desh t'i nënshtrohej një operacioni urgjent pasi kishte “thyer” penisin e tij gjatë kryerjes së një pozicioni të rrezikshëm seksual, gjë që e la atë me një ënjtje penisi si "patëllxhan". Lajmi u botua së fundmi...
19-vjeçares serbe i ngec tapa brenda vaginës, e mbajti për 3.5 vjet se kishte turp të shkonte tek mjeku
Një 19-vjeçare serbe mbajti për 3.5 vjet një tapë brenda trupit të saj, sepse pas një loje seksuale nuk arriti dot ta nxirrte më. Një rast studimor që detajon aksidentin e frikshëm u botua së fundmi në revistën "Pediatric and...
Pas një puçrre në buzë, 18-vjeçares i nxihet lëkura në mënyrë të pashpjegueshme
Një studente ka treguar se si lëkura në fytyrën e saj i dhemb dhe nxihet pasi ajo zhvilloi një puçërr në dukje të padëmshme në buzë në moshën 13-vjeçare. Nancy Morel, 18 vjeç, nga Buckinghamshire, Angli ka lënë mjekët të habitur...
Fermerët akuzojnë alienët për gjymtimin e çuditshëm të 20 lopëve pa asnjë shenjë gjaku
Një çift fermerësh në Australi akuzojnë  alienët për gjymtimin e lopëve të tyre në mënyrën më të çuditshme. Judy dhe Mick Cook u tronditën kur zbuluan se një nga bagëtitë e tyre ishte gjymtuar. Ata u habitën kur panë se...
Masazh me gjarpërinj për turistët e stresuar në Filipine
Një fermë në provincën Aklan të Filipineve ofron 'masazhe gjarpri' për të ndihmuar turistët/ klientët të largojnë stresin, të lehtësojnë dhimbjet dhe të kapërcejnë frikën e tyre. Në media dhe rrjetet sociale janë publikuar pamjet që tregojnë dy gra që...
Rrufetë godasin ndërtesën më të lartë në SHBA, qielli ndriçohet
Rrufe të shumta ndriçuan qiellin mbi qytetin e Nju Jorkut të shtunën mbrëma, ndërsa një rrufe në qiell goditi One World Trade Center, ndërtesën më të lartë në SHBA. Gjatë stuhisë së Nju Jorkut, kamera të shumta filmuan momentin spektakolar...
Mjekët i thanë që s’do ecte kurrë por 30-vjeçari mbledh forcat dhe bëhet trajner personal
Një trajner personal ka treguar se si e ndryshoi jetën e tij pasi u paralizua dhe mjekët i thanë se nuk do të ecte më. Mike Newman, 30-vjeç nga Hampshire, Angli u aksidentua me biçikletë duke thyer legenin, dëmtuar disa...
Masakër në SHBA/ Transgjinorja futet në shkollën e krishterë, vret 3 fëmijë dhe 3 të rritur
Tre nxënës dhe tre të rritur janë vrarë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në Tennessee, SHBA. Policia ka vrarë autoren e ngjarjes,një grua transgjinore të quajtur Audrey Elizabeth Hale. 28-vjeçarja  hyri brenda në...
I moshuari më i tatuazhuar në botë, Chuck Helmke, vdes në moshën 81-vjeçare
Charles "Chuck" Helmke (SHBA) ndërroi jetë më 12 mars në shtëpinë e tij në Melburn, Florida, i rrethuar nga fëmijët e tij të dashur dhe partnerja zemërthyer Charlotte Guttenberg. Ai ishte 81 vjeç. Çifti i lumtur ndanë një dashuri për...
Dalin në shitje kufjet e para në botë për pastrimin e veshëve, kushtojnë 2,753 $
Një palë kufje të çuditshme për pastrimin e dyllit të veshit kanë dalë në shitje së fundmi. Shpikja e pazakontë mund të jetë më e efektshme se pambuku klasik, por ato janë të kushtueshme dhe duken paksa të neveritshme pas...
Prindërve në Francë do t’u ndalohet të postojnë fotot e fëmijëve të tyre në rrjetet sociale
Deputetët francezë kanë miratuar legjislacionin që synon të mbrojë privatësinë e fëmijëve në internet. Ata kanë votuar për miratimin e ligjeve të reja që do t'i pengojnë prindërit të postojnë foto të fëmijëve të tyre në internet. Deputeti Bruno Studer,...
Nëna e dy fëmijëve sulmohet për vdekje nga qentë e fqinjit që shkoi t’i ushqente
Një 38-vjeçare nënë e dy fëmijëve u plagos dhe u vra nga qentë e fqinjit të saj kur ajo shkoi t'i ushqente ndërsa pronari ishte larg. Incidenti i rëndë ndodhi të enjten, më 16 mars në qendër të Township, Pennsylvania,...
Nxënësja 12-vjeçare arrin rezultatin më të lartë në testin e inteligjencës, kalon Ajnshtajnin dhe Hawking
Nëpërmjet një testi inteligjence një vajzë 12-vjeçare ka zbuluar se ajo ka një IQ më të lartë se Albert Ajnshtajn dhe Stephen Hawking. Anwita Patil, nga Sale, Greater Manchester, arriti një rezultat prej 162 pikësh, rezultati më i lartë i...
Babai dënon djalin 11 vjeç që të luajë videolojëra për 17 orë pa pushim
Një baba ka detyruar djalin e tij 11-vjeçar të luajë videolojëra për 17 orë pa gjumë, pasi e kapi duke luajtur me telefonin e tij në shtrat. Djali i mitur nga qyteti i Shenzhen, Provinca Guangdong, Kinë tha se babai...
Miliona peshq të ngordhur ‘pushtojnë’ lumin në Australi, shkak nxehtësia
Banorët në një qytet rajonal australian kanë gjetur miliona peshq të ngordhur në lumin e tyre. Peshqit e ngordhur në shkallë të gjerë u raportuan për herë të parë të premten në mëngjes në qytetin Menindee të Uellsit të Ri...
Instituti i Abuzimit me Alkoolin bën zbulimin: Femrat e teprojnë me pijet më shumë se meshkujt
Instituti Kombëtar i Abuzimit me Alkoolin dhe Alkoolizmin (NIAAA) në SHBA ka zbuluar për herë të parë se femrat e teprojnë me pijen më shumë se meshkujt. Dr. George Koop thotë se kjo vërehet më tepër tek femrat në moshën...
Firma kanadeze merr aprovimin nga Ministria e Shëndetësisë për të prodhuar dhe shitur kokainë
Një kompani kanadeze thotë se tani është licencuar për të prodhuar, shitur dhe shpërndarë kokainë, megjithëse Ministria e Shëndetësisë thotë se nuk mund t'i shesin tek publiku i gjerë. Kryeministri Justin Trudeau tha se ishte i befasuar, pasi një firmë...
Po luante Playstation me kufje, hajdutët i kalojnë pas shpine dhe i vjedhin shtëpinë
Po luante Playstation me kufje me zërin në maksimum dhe nuk i vuri re hajdutët që po i zbraznin shtëpinë. Viktima e vjedhjes ishte një 25-vjeçar i apasionuar pas video lojërave, me banim në Romë. Pasi kaloi disa orë para...
Kinezët shpikin pajisjen që iu mundëson çifteve puthje në distancë
Një universitet në Chanzhou të Kinës ka shpikur një pajisje e cila ka bërë bujë në mediat dhe rrjetet sociale. “Pajisja e puthjes" synon të lejojë çiftet në distanca të gjata të ndajnë momente intime virtuale.  Mjeti me "buzët e...
Një qytet në Kinë po u ofron çifteve 2900 USD për të bërë fëmijën e tretë
Qyteti kinez i Hangzhou u jep 2900 dollarë prindërve që mirëpresin një fëmijë të tretë këtë vit. Disa qytete të tjera po japin gati 30 ditë leje martese për të rritur natalitetin. Kina po përballet me një krizë demografike pasi...
Shtatzëna e burgosur thotë se bebja e saj e palindur po mbahet pa të drejtë në burg dhe kërkon lirinë
Një grua shtatzënë në një burg në Florida, SHBA, po argumenton se po shkelen të drejtat e fëmijës së saj të palindur ende. Natalia Harrell është në burg e dyshuar se ka qëlluar dhe vrarë një grua tjetër. Ajo argumenton...
Aktori i famshëm Mark Wahlberg shpjegon pse është e rëndësishme të mos e mohosh besimin në Zot
Aktori i famshëm hollivudian Mark Wahlberg nuk e fsheh marrëdhënien e tij me Zotin – as kur bëhet fjalë për të folur për besimin e tij katolik dhe as kur bëhet fjalë për të vizatuar një kryq hiri në ballë...
Në Australi peshqit bien nga qielli, banorët: Ky është bekim nga Zoti
Banorët e një komuniteti të largët në Australi u habitën kur disa peshq filluan të binin nga qielli si shi. Në komunitetin e vogël rural të Lajamanu i vendosur në skajin verior të shkretëtirës Tanami, njerëzit nuk u habitën kur...
U përpoq të shpëtonte qenin, 85-vjeçarja shqyhet nga krokodili me peshë 317 kilogram
Zyrtarët kanë kapur një krokodil që vrau një grua të moshuar në Florida, SHBA. Gruaja besohet të ketë qenë pranë ujit në kohën e sulmit, të hënën, në kontenë St. Lucie. Dëshmitarët thanë se gruaja, të cilën fqinjët e kanë...
9-vjeçarja me autizëm del me koeficient zgjuarsie më të lartë se Einstein dhe Hawking
Kur ishte 9-vjeç vajza meksikane e quajtur Adhara Pérez Sánchez ngacmohej nga shokët e klasës për autizmin e saj dhe etiketohej si "e çuditshme". Por pavarësisht kësaj, Adhara po bën mjaft emër në hapësirën akademike pasi ka arritur një rezultat...
Spanja bëhet vendi i parë europian që jep lejen e menstruacioneve
Parlamenti i Spanjës ka marrë një vendim të madh për gratë. Tani në Spanjë, gratë mund të marrin leje për menstruacione. Gratë do të kenë leje me pagesë gjatë kësaj periudhe. Spanja është bërë vendi i parë evropian që ka...
Një tjetër tërmet i dhunshëm 6.3 M godet Turqinë dhe Sirinë
Duket se Turqia dhe Siria nuk po gjejnë qetësi nga fatkeqësitë natyrore. Raportohet se pak minuta më parë ka rënë një tjetër tërmet i madhësisë 6.3 M ndërmjet këtyre dy shteteve. Nuk dihen ende detaje në lidhje me pasojat e...
Po bënte palestër, vajza sulmohet papritur nga maniaku
Një vajzë u sulmua papritur nga një maniak teksa po bënte palestër në Florida, SHBA. 24-vjeçarja Alma Nashali ishte duke u ushtruar në palestrën e kompleksit të apartamenteve ku banonte, kur një burrë u përpoq ta kapte. Burri u arrestua...
Aplikacioni i njohjeve prenoton resortin e skive dhe lejon të hyjnë vetëm beqarët
Një aplikacion takimesh i quajtur “Thursday” po organizon udhëtimin më të madh për ski në botë të beqarëve. Një zëdhënës nga kompania tha "natyrisht që të gjithë janë të mirëpritur, por njerëzit e lidhur janë rreptësisht të ndaluar". Aplikacioni i...
17-vjeçarja nxirret e gjallë nga rrënojat 10 ditë pas tërmetit
Një vajzë adoleshente është shpëtuar 10 ditë pas tërmetit shkatërrues të javës së kaluar në Turqi. 17-vjeçarja Aleyna Olmez u nxor nga rrënojat në Kahramanmaraş, një qytet jugor pranë epiqendrës së tërmetit. Xhaxhai i saj i përlotur u tha shpëtimtarëve...
Sot ra tërmet 5.6M në Rumani/ Ministria e Mbrojtjes: Një objekt i paidentifikuar u pikas 11 mijë metra në lartësi
Një tërmet me magnitudë 5.6 goditi Rumaninë ditën e sotme, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, dhe u ndje në vendet fqinje si Bullgaria, Serbia dhe Kosova. Raportet lokale dhe postimet e mediave sociale treguan dëme të vogla në ndërtesa dhe...
Tjetër “vetëvrasje” misterioze në rrethin e ngushtë të Putin/ Viktima ishte shkarkuar nga puna pak javë më parë
Një ish-zyrtar i lartë në ministrinë e brendshme të Rusisë, gjeneralmajor Vladimir Makarov, është gjetur i vdekur në periferi të Moskës dhe besohet se ka kryer vetëvrasje. Kjo ngjarje ndodh disa javë pasi thuhet se u shkarkua nga posti që...
Lindi në rrënoja/ Persona të armatosur hyjnë në spital dhe tentojnë ta rrëmbejnë
Persona të armatosur kanë sulmuar spitalin në veri të Sirisë, ku po mbahet foshnja që lindi nën rrënojat e shtëpisë së saj të shembur. Lajmin e bëri të ditur një zyrtar, i cili duke folur në kushte anonimiteti, tha se...
Miçigan/ Të shtëna me armë zjarri në Universitet, tre të vdekur. Autori vret veten!
Të paktën tre persona janë vrarë pasi një person i armatosur hapi zjarr në Universitetin Shtetëror të Miçiganit (MSU). Policia bëi të ditur se edhe i dyshuari kishte vdekur nga një "plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri". Po ashtu pesë...
“NYT” çon në gjykatë Komisionin Europian/ Çfarë fshihet pas mesazheve të von der Leyen me CEO-n e Pfizer?
New York Times po e çon Komisionin Evropian në gjykatë, pasi ky i fundit ka refuzuar të nxjerrë mesazhet e shkëmbyera midis Ursula von der Leyen dhe CEO-s së Pfizer, Albert Burla në lidhje me furnizimin e BE-së me miliona...
Tërmeti ndez ndjenjat kundër refugjatëve/ Sirianët e pastrehë dëbohen nga kampet e strehimit
Tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka nxitur pakënaqësi në mesin e disa turqve për miliona refugjatë sirianë në vendin e tyre, të cilët akuzohen për plaçkitje në mes të shkatërrimit dhe kaosit. Shumë turq në qytetet e prekura...
VIDEO/ Reagimi i gruas së Erdoganit kur pa se në vend të një fëmije po përkëdhelte një burrë xhuxh
Gruaja e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Emine, u vu në siklet teksa ishte me të në një vizitë në qytetin Kahramanmaras, i cili ndodhet në provincën Hatay, që u godit nga tërmeti vdekjeprurës. Ngjarja ka ndodhur kur Emine Erdogan...
Turqi/ Një 13-vjeçar nxirret i gjallë nga rrënojat 182 orë pas tërmetit
Ekipet e shpëtimit nxorrën të gjallë një djalë 13-vjeçar nga rrënojat e një ndërtese të shembur, 182 orë pas tërmetit të së hënës së kaluar në provincën Hatay të Turqisë. Pamjet e publikuara nga Reuters tregojnë adoleshentin duke mbajtur dorën...
“Balonat i dërguan UFO-t?” Gjenerali amerikan shtang me përgjigjen: Nuk përjashtoj asgjë!
Gjatë gjithë fundjavës, zyrtarët amerikanë po përpiqeshin të identifikonin tre objektet e paidentifikuara që u rrëzuan mbi SHBA dhe Kanada ditët e fundit. Sidoqoftë, përgjigja e dhënë nga gjenerali Glenn VanHerk, komandant i Komandës Veriore të Forcave Ajrore, shkaktoi një...
Fotoja që po bën xhiron e rrjetit/ Gjithë pallatet të shembur, në këmbë vetëm godina e inxhinierëve të ndërtimit
Zemërimi i shoqërisë turke sa vjen e rritet për mungesën e plotë të mbrojtjes antisizmike të godinave që dukej sikur ishin prej letre e që u shembën nga tërmeti apokaliptik i disa ditëve më parë. Ndërkohë vëmendjen është duke e...
Studimi/ Zbulohet proteina që bllokon infeksionin Covid-19 në mushkëri
Shkencëtarët në Australi, Britani dhe SHBA kanë zbuluar një proteinë në mushkëri që bllokon infeksionin covid-19 dhe formon një pengesë natyrore mbrojtëse në trup kundër koronavirusit. Vlerësohet se jo të gjithë njerëzit e kanë këtë proteinë në të njëjtën masë,...
Shumë njerëz kërkojnë azil në vendet e saj/ BE planifikon kontrolle më të ashpra kufitare
Udhëheqësit e BE-së kanë rënë dakord të forcojnë kontrollet kufitare për të ndaluar njerëzit që përpiqen të hyjnë. Këtë zotim ata pretendojnë se do ta mbajnë duke dhënë më shumë fonde për kamerat, dronët dhe kullat e vrojtimit në kufijtë...
VIDEO shokuese/ Pallati i shembur nga tërmeti ishte pa themele fare
Në një video që qarkullon në internet, e publikuar nga gazeta turke Sabah, kapet reagimi i dy burrave kur shohin një ndërtese pesëkatëshe të shembur bllok dhe ku duket qartazi se themelet e saj janë inekzistente. Dy burrat mund të...
Operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi/ 132 orë pas tërmetit dëgjohen ende zërat e të mbijetuarve
Prej orës 16:30 pasdite, në rrënojat e Antalisë, të shkatërruar nga tërmeti 7.8 Rihter, në provincën Hatay të Turqisë, është duke u zhvilluar një operacion madhor shpëtimi. Sipas mediave të huaja, zërat e të mbijetuarve që bënin thirrje për ndihmë...
Ka ende shpresë! Dy gra u nxorrën të gjalla nga rrënojat 122 orë pas tërmetit
Ekipet e shpëtimit në Turqi nxorrën të gjalla dy gra nga rrënojat e ndërtesave të dëmtuara ku qëndruan për 122 orë pas tërmetit vdekjeprurës të së hënës. Kujtojmë se më shumë se 24,150 njerëz kanë humbur jetën në Turqinë jugore...
Po arratisej në Mal të Zi, arrestohet në aeroportin e Stambollit ndërtuesi i kompleksit luksoz me 12 kate që u shemb
Një kompleks pallatesh i quajtur “Rilindja” në Turqinë juglindore, u shemb plotësisht nga tërmeti i fundit, duke lënë mbi 800 njerëz të bllokuar ndërmjet rrënojave. Kompleksi kishte 250 apartamente dhe ndodhej në provincën Hatay. Ndërtuesi i kompleksit, një biznesmen i...
Rusia godet me raketa termocentralet ukrainase/ Nevrikoset Zelensky: Putin, një “dragua” që nuk ngopet kurrë!
Mëngjesin e ditës së sotme (e premte, 10 shkurt 2023) Kievi është zgjuar nën kërcënimin e shpërthimeve. Nga ana tjetër administrata lokale qetësoi qyretarët se në kryeqytet ishin aktivizuar mbrojtjet kundërajrore. Operatori i rrjetit elektrik të Ukrainës Ukrenergo tha se...
“Mea culpa” nga Erdogan: Ndihma për viktimat e tërmetit nuk arriti aq shpejt sa pritej
“Ndihma nuk arriti aq shpejt sa pritej", pranoi për herë të parë sot presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, pesë ditë pas tërmetit vdekjeprurës me magnitudë 7.8 ballë. "Fatkeqësia preku aq shumë ndërtesa sa për fat të keq, ne nuk ishim...
Ky është vendi i parë në botë, që dëshiron të shfuqizojë ditën e Shën Valentinit
Bordi shtetëror i mbrojtjes së kafshëve në Indi u ka kërkuar qytetarëve që të festojnë 'Ditën e Përqafimit të Lopës' më 14 shkurt të këtij viti, në vend të Ditës së Shën Valentinit. Në një deklaratë zyrtare të lëshuar të...
Rusia nuk pyet! Për të goditur Ukrainën fluturon raketat mbi Moldavi dhe afër Rumanisë
“Dy raketa ruse kaluan nëpër hapësirën ajrore të Rumanisë dhe Moldavisë përpara se të hynin në Ukrainë të premten”, tha zyrtari i lartë ushtarak ukrainas. Valery Zaluzny, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, tha se dy raketa...
Ndodh mrekullia në Turqi/ Pas 104 orësh bllokuar nën rrënoja shpëtohet gruaja 40-vjeçare
Një grua u nxor e gjallë në Kirihan të Turqisë sot nga një ekip ushtarësh gjermanë, pas 104 orësh që u zu poshtë nën rrënoja nga tërmeti apokaliptik. Shpëtimtarët gjermanë e ngritën me kujdesin 40-vjeçare Zeynep Kahraman në një barelë...
52 orë nën rrënoja/ Momenti kur 8-vjeçari shpëtohet dhe përqafon nënën e tij
Një seri fotosh dramatike tregojnë 8-vjeçarin Yigit Cakmak duke u nxjerrë nga rrënojat nga punonjësit e urgjencës në Hatay, Turqi, 52 orë pas tërmetit fqë goditi rajonin. Fotografi i Getty, Burak Kara, ka kapur fotot e Çakmakut teksa është nxjerrë...
Mori kritika për përballimin e katastrofës/ Erdogan bllokon Twitter-in
Operatorët kryesorë celularë të Turqisë nuk kanë qenë në gjendje të hyjnë në Twitter. Kujtojmë se qeveria turke ka marrë kritika të shumta në media sociale për mënyrën se si është përgjigjur ndaj sfidave të paraqitura nga tërmeti vdekjeprurës 7.8...
VIDEO/ Publikohen pamjet ku trupat ruse rrahin komandantin e plagosur
Ukraina ka publikuar pamje ku duken luftëtarët rusë duke tërhequr zvarrë komandantin e tyre të plagosur rëndë nga fusha e betejës dhe më pas duke e rrahur atë dhunshëm me lopata. Një dron ukrainas kapi incidentin pranë qytetit lindor të...
Lanë pas mijëra viktima/ Dhjetë tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të
Me numrin e viktimave dhe të plagosurve që rriten çdo orë, tërmeti në Turqi dhe Siri është tashmë ndër dhjetë më vdekjeprurësit e shekullit të 21-të. 2004: 230,000 të vdekur në Azinë Juglindore Më 26 dhjetor 2004, një tërmet me...
Tërmetet/ Parashikimi i sizmiologut: Viktimat do shkojnë deri në 15000. Rrezikohet edhe termocentrali bërthamor
Tragjik i numrit të viktimave të tërmeteve të forta që goditën Turqinë dhe Sirinë Veriore dje, e hënë 6 shkurt 2023, është përsëri në rritje. Në një prononcim për mediat e huaja sizmologu Akis Tselentis tha se numri i viktimave...
OJQ-të e përfshira në skandalin “Katargate” financoheshin me paratë e BE-së
Eurodeputeti italian i Grupit të Identitetit dhe Demokracisë, Marco Zanni, bëri ankesa serioze për financimin që BE i ka bërë OJQ-ve të përfshira në Katargate. Në një pyetje me shkrim drejtuar Komisionit, ai ka implikuar Madalena Kaili, motrën e ish-zëvendëspresidentit...
British Columbia bëhet provinca e parë në Kanada që dekriminalizon kokainën dhe heroinën
British Columbia është bërë provinca e parë në Kanada që ka dekriminalizuar kokainën, heroinën dhe metamfetaminën për banorët e saj. Personat mbi 18 vjeç nuk do të akuzohen më ose nuk do t'u sekuestrohet droga nga policia, për sa kohë...
Kompjuteri tregon se si do të dukej Egjipti i lashtë në kohët e sotme
Përdorimi i Inteligjencës Artificiale për të gjeneruar imazhe apo informacione të ndryshme është rritur së tepërmi kohët e fundit. Së fundmi algoritmit i është dhënë si “detyrë” që të tregojë se si do të dukej Egjipti i lashtë në ditët...
Tërmeti apokaliptik me mbi 2500 viktima/ Erdogan shpall 7 ditë zie kombëtare
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur shtatë ditë zie kombëtare pas tërmeteve vdekjeprurëse, më të fortit në një shekull, që lanë mijëra të vdekur në Turqinë juglindore dhe në Sirinë veriperëndimore. “Për shkak të tërmeteve të ndodhura në vendin...
Tragjedia ajrore me 72 viktima/ Kutia e zezë zbulon çfarë e shkaktoi rrëzimin e avionit
Avioni që u rrëzua më 15 janar në Nepal, duke vrarë 72 persona, pësoi një humbje të plotë të fuqisë së motorit gjatë uljes. Kështu deklaroi sot komiteti i ekspertëve të caktuar nga qeveria për të hetuar shkaqet e tragjedisë...
Tërmeti i rëndë në Turqi/ Erdogan jep deklaratën e parë dhe parashikon rritjen e numrit të viktimave
Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri ka arritur në 2500 nga tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi sot (6/2) Turqinë juglindore, i cili u ndje deri në Egjipt dhe Irak. Tërmeti ishte me qendër në provincën Kahramanmaras dhe...
“Kishte fuqinë e 130 bombave bërthamore”/ Si pasojë e tërmetit pllaka tektonike arabe u zhvendos tre metra
Tërmeti apokaliptik i ka marrë jetën më shumë se 2500 njerëzve në Turqi dhe Siri. Me numrin tragjik të viktimave që po rritet çdo orë, ekspertët po përpiqen të shpjegojnë se si është shkaktuar fenomeni dhe sa do të prekë...
Tërmeti apokaliptik në Turqi dhe Siri/ Shkon në 2500 numri i viktimave, vazhdojnë përpjekjet për shpëtim
Më shumë se 2,500 njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë plagosur pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë, në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Zyrtarët vazhdojnë të përditësojnë...
BE zbaton vendimin për ndalimin e importit të naftës ruse
Duke filluar nga dita e sotme, Bashkimi Evropian zbaton një vendim për ndalimin e importit të naftës që vjen nga Rusia. 27 vendet e Bashkimit Evropian kanë ndërmarrë hapin për të ulur më tej varësinë e tyre energjetike nga Moska....
Skandali në BE/ Pantzeri “djeg” ish-nënkryetaren e PE dhe liron bashkëpunëtorët e tij
Pozicioni i Eva Kailit, ish-nënkryetares së Parlamentit Europian, përballë drejtësisë belge po bëhet gjithnjë e më i vështirë. Kjo për shkak të dëshmisë që ka dhënë para prokurorëve të Brukselit organizatori i dyshuar i “Qatargate” Antonio Pantzeri. Ish-deputeti italian ka...
VIDEO/ Pak çaste pas ngritjes, shpërthen në flakë avioni me 321 pasagjerë në bord
Një zjarr ka rënë në motorin e një avioni rus që transportonte 321 pasagjerë nga Phuket, Tajlandë për në Moskë. Ngjarja ka ndodhur gjatë ngritjes së tij, siç raportojnë agjencitë ndërkombëtare. Motori i Boeing 767-306ER me 309 pasagjerë dhe 12...
SHBA shkatërroi balonën kineze, vjen reagimi i Pekinit: Rrëzimi i saj, shkelje e rëndë!
Ministria e Jashtme kineze në një deklaratë të lëshuar sot ka dënuar veprimin e SHBA për rrëzimin e balonës kineze. Baloni kinez spiun u pa në hapësirën ajrore mbi Shtetet e Bashkuara në fillim të kësaj jave përpara se Uashingtoni...
“Më premtoi se nuk do ta vriste Zelenskyn”/ Zyrtari zbulon çfarë foli me Putin pak ditë pas shpërthimit të luftës
Ish-kryeministri izraelit, Naftali Bennett ka thënë në një intervistë se Vladimir Putin i tha atij se nuk do të përpiqej të vriste presidentin ukrainas, Volodimir Zelensky, një premtim i bërë gjatë një udhëtimi në Moskë menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën...
Historia frymëzuese/ Kush është Irena, vjaza që shpëtoi 2500 fëmijë nga nazistët?
Irena Sendler ishte një punonjëse sociale polake, infermiere dhe drejtoreshë e departamentit të fëmijëve të Zegota, Këshilli Polak për Ndihmën e Hebrenjve (një grup rezistence gjatë Luftës së Dytë Botërore). Ajo është një personalitet, jeta e së cilës është një...
Tragjedi në Greqi/ Fundoset gomonia me 39 emigrantë! Dy të vdekur dhe disa të zhdukur
Një gomone me 39 persona është fundosur në ujërat greke. Mediat fqinje raportojnë se trupi i pajetë i një gruaje dhe një fëmije është gjetur, ndërsa janë duke vijuar kërkimet për personat e zhdukur. Dy viktimat u gjetën në zonën...
Turqia refuzoi riciklimin, merret vendimi që areoplanmbajtësja të fundoset
Në brigjet e Brazilit, një aeroplanmbajtëse e mbushur me një sasi asbesti kancerogjen, do të fundoset, pasi riciklimi i tij, që do të bëhej në Turqi, u ndalua dhe asnjë qeveri nuk dëshiron ta marrë përsipër. Në vitin 2021, kompania...
Greqi/ 22-vjeçari përdhunohet nga transgjinori që u hoq si grua
Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Greqi. Një 22-vjeçar thotë se është përdhunuar nga një transgjinor, me të cilin kishte lënë takim. Ai rrëfeu se nukne dinte që ai ishte transgjinor, pasi i ishte ishte paraqitur si...
VIDEO/ Merr flakë treni në ecje, udhëtarët dalin të tmerruar
Udhëtarët u detyruan të zbrisnin me shpejtësi nga një tren që mori flakë në Kent. Zjarri, në një tren juglindor të nisur për në Londër, ka rënë dje pasdite. Ngjarja e frikshme u kap në video dhe tregoi pasagjerët duke...
“Tullumbace vëzhgimi! Na ka shkelur hapësirën ajrore”/ Pentagoni hedh poshtë pretendimet e Kinës për balonën
“Ne jemi të vetëdijshëm për deklaratën e Republikës Popullore të Kinës. Megjithatë, fakti është se ne e dimë se është një tullumbace vëzhgimi”, kështu është shprehur sekretari i Shtypit i Pentagonit, Gjenerali Pat Ryder. Ai ka mohuar kategorikisht  pretendimin e...
100 ditët e para të Elon Musk në Twitter dhe gjithçka ‘është rrëmujë’
Elon Musk, kreu i vetë-emëruar i kompanisë së tij të mediave sociale, është takuar me YouTuber-in e krahut të djathtë Dave Rabin në selinë e Twitter. Në atë takim, sipas Rubin, Musk i dha atij një paraqitje për gjendjen e...
Ky është vendi i parë në botë që ofron 500 mijë bileta avioni falas
Me bileta ajrore falas për në Hong Kong. Administrata e rajonit autonom kinez po kërkon të tërheqë turistë pas një periudhe të gjatë izolimi për shkak të masave të rrepta për covid. Ish-kolonia britanike planifikon të shpërndajë 500 mijë bileta,...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit