Paskthim
Arsyet pse Rilindja u Mbylli Zërin 2 MILION Shqiptarëve të JOQ ALBANIA
Mëngjesin e sotëm, shqiptarë të ndershëm, ata që e kanë ngritur jetesën e tyre me djersë si taksapagues të rregullt të këtij shteti, ata që kishin zgjedhur median e lirë të Shqiptarisë për t’u informuar çdo ditë se ku shkonin...
AKEP zbulon arsyen pse u bllokua JOQ
Bastet dhe lojërat e fatit... dy aktivitetet e vetme shpëtimtare tek të cilat shqiptari mesatar përplasej me kokë gjatë një intervali ditor kur e kaplonte dëshira e madhe për të fituar ndonjë kacidhe duke i besuar fatit në mënyrë që...
Nostalgji/ Luani i famshëm i Ujit të Ftohtë në Vlorë
Nga Eduard NONAJ E kujtoj me nostalgji që këtu e 35 vjet më parë, në moshën 5 vjeçare kur shkova për herë të parë të pija ujë tek ky burim, që ishte si pikë referimi për gjithë zonën e Ujit...
Kur komunistët “shenjtëronin” Nënë Terezën, por s’e lanë të takohej me familjen
Për afro 45 vite regjimi komunist nuk e lejoi Nënë Terezën të takohej me familjarët e saj që kishte në Tiranë, nënën dhe motrën Age. Por më 1 dhjetor 1990, në grahmat e fundit të regjimit, pas gjithë refuzimeve të...
Supë me krimba për foshnjat, zbulohet si i ushqente Enver Hoxha të internuarit
Kemi dëgjuar shumë për trajtimin mizor të internuarve nga regjimi komunist i Enver Hoxhës, por një letër e zbuluar së fundmi tregon si keqtrajtoheshin dhe ushqeheshin të dënuarit e kampit të Tepelenës, shumica fëmijë. “Të internuarve përveç bukës tu jepet...
Si u vra Luigj Gurakuqi nga vetë kushëriri i tij për arsye politike
Nga Roland QAFOKU Delegat, firmëtar dhe shkruesi i teksti të proklamatës së Pavarësisë. I mjaftonin vetëm këto 3 “punë” që Luigj Gurakuqi bëri në jetë, për të thënë se atë të hënë të 2 marsit 1925 ishte vrarë një nga...
E dini cili është kuptimi i fjalës gjirokastrite “kolaq” dhe kur duhet të përdoret?
Gjuha shqipe ka shumë fjalë krahinore, të cilat as nuk i dimë të gjitha, e as nuk u kuptojmë edhe kur përdoren në një kontekst të caktuar. Nuk mund të themi se ka fjalë të mira apo të këqija. Fjalët...
Tmerret e kampit të Tepelenës/”Njerëzit piqeshin si copë mishi, të rinj të tredhur, u thyenin duart”
Deklarata e historianit Pëllumb Xhufi në lidhje me kampin e Tepelenës gjatë kohës së komunizmit ka shkaktuar debate të shumta. Ka qenë profesoresha Jonila Godole e para që ka ngritur zërin ndaj deklaratave të tij, duke theksuar se nuk mund...
Çfarë thoshte Rama për përmbytjen e Shkodrës kur ishte vetë në opozitë?
Shkodra vijon të jetë një zonë problematike dhe e zhytur nën ujë. Në situatë të keqe ndodhen mbi 5000 hektarë dhe mbi 700 shtëpi, të cilat janë përmbytur. Po ashtu ka mungesë të energjisë elektrike. Nëse kthehemi pas në kohë,...
E vërteta e hidhur që më tha im atë
Nga Xhentiana MUSKAJ Gjatë një bisede me tim atë, ai më çoi në vitin e largët 1990. Më tregoi si ishin ato ditë. "Kam besuar se ishin ditët më të zymta të jetës sime, por unë nuk ika. Kisha besim...
Rudina Hajdari rikthehet në Tropojë: Transformin gjigant, asgjë nuk e pengoi atë
Nga Rudina HAJDARI Në shtëpinë e tim Ati. E kam vizituar shtëpinë dhe qytetin shpesh herë. Edhe sot jam këtu në vendin dhe në ditën ku ai ka lindur, në Tropojë më 11 Mars në 1963. Natyrisht që shumë gjëra...
Malësorët që bënë për vete londinezin
Nga MARIN MEMA Tradita, natyra dhe karakteri i viseve shqiptare ka qenë shpesh muzë frymëzimi për mjaft artistë të huaj, të cilët fati ka dashur të kenë qenë prezent në vendin tonë në periudha të ndryshme, duke lënë sot sado...
Kosemi që s’keni njohur, historia e gruas që vdiq nga dëshira për pushtet
Sulltanesha Kosem është shndërruar në një personazh televiziv të dashur për shqiptarët dhe shumë prej tyre po njihen me këtë pjesë të historisë turke falë telenovelave që po shfaqen kohët e fundit në ekranet televizive. Ne po e njohim si...
Rrëfimet e skllaves Emine, e mbijetuara e “Horrorit të Panaritit”
Nga MARIN MEMA Ishte viti 1986 kur vendosi të rrëfehet ndoshta një nga gratë më fatkeqe të Shqipërisë së shekullit të kaluar, dëshmi e trajtimit çnjerëzor të adartëve grekë, gjatë atyre që njihen si masakrat e vitin 1914. Padyshim ajo...
Pse më dhemb vendi im?!
Nga MARIN MEMA Sigurisht nëse Shqipëria do të ishte një vend i shkretë apo i limituar në mundësi do të duhej të ngrinim supet e të pranonim realitetin. Fundja asgjë nuk ndryshohet me shkop magjik e as me fantazi të...
Si u vra Çerçiz Topulli nga malazezët dhe ç’rol patën grekët?
Çerçiz Topulli mund të ishte edhe simboli i ushtarit të panjohur i rënë në luftë për Pavarësi. Nuk ka një të dytë në historinë e Shqipërisë që të mos e ketë hequr armën asnjëherë nga supi, por njëkohësisht të kishte...
“Është koha e maskarenjve…”
OPINION nga Marin MEMA Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një rrugë tjetër, rrugën që i jepte shpirt një shteti të lirë shqiptar. Për këtë...
Historia e “Lopëve të Baldushkut” që shkaktoi dy vdekje në 1975-ën
Fotot e rralla nga historia e panjohur e ngjarjes së ndodhur 43 vjet më parë në fshatin Baldushk të Tiranës, ku pas ngordhjes së 100 lopëve, Sigurimi i Shtetit “zbuloi një grup armiqësor” nga i cili dy persona u pushkatuan,...
Vera e rrallë që konsumonin Ilirët
Nga MARIN MEMA Një nga përshkrimet më interesante për Ilirinë e sjell filozofi dhe mendimtari i madh i lashtësisë, Aristoteli. Përmes tij rijetëzohen elementë pak të njohur, e mjaft tërheqës.  Megjithatë një prej tyre mbetet absolutisht më i veçanti. Në...
Mediat kroate “shkundin” serbët: Babai i shtetit tuaj modern ishte shqiptar
Pas një shkrimi gjatë ditës së djeshme me anë të së cilit mediat kroate ia rikujtuan Serbisë hartën e vitit 1878 pa Kosovën, ato nuk janë ndalur me kaq. E përditshmja dnevne.hr vetëm disa orë më pas ka publikuar një...
Greqia e Maqedonia zihen për emrin dhe Aleksandrin e Madh, por ç’thonë autoret e lashtë për të?
Nga MARIN MEMA Të shkruash për Aleksandrin e Madh nuk është e lehtë, por as e vështirë. Nga njëri krah historia e tij është e turbullt, duke ngjallur edhe sot jo pak përplasje duke vënë përballë dy vende siç janë...
Ishulli i Sardës/ Mban mbi vete një qytet të lashtë
Nga MARIN MEMA Vetëm pak kilometra nga qyteti i Shkodrës ndodhet ishulli i Sardës apo i Shurdhahut siç njihet ndryshe. Askujt nuk duhet t’i duket e çuditshme edhe pse nuk ka dëgjuar aq sa duhet për këtë vend që ndodhet...
Letra e qeverisë amerikane në 1989: Enver Hoxha ka zaptuar detin, anijet e luftës…
Kufiri detar është shndërruar kohët e fundit në një kryefjalë të madhe mediatike, për shkak të raporteve se qeveria shqiptare i ka falur Greqisë 12 milje. Por historia na mëson se nuk ka qenë gjithnjë kështu, pasi në kohën e...
Ku ndodhet kalaja e mbretëreshës?
NGA: Marin MEMA Në legjendë ajo njihet si kalaja e mbretëreshës, por askush nuk di të thotë me saktësi arsyet e identifikimit me këtë emër. Zyrtarisht arkeologët e lidhin me Tërviolin, fshatin e Gramshit, i cili ndodhet thuajse ngjitur me...
Ku është Albanopoli i shqiptarëve?
NGA: Marin MEMA Të gjithë e kanë parë të paktën njëherë Krujën e Gjergj Kastriotit, kalanë legjendare, muzeun e historinë që mbart, por shumë pak njohin qytetin Ilir i cili qëndron në këmbët e tij. Rrënojat e qytetit antik të...
Çorodit historiania angleze: Enver Hoxha do vritej në nëntor 1944, ja kush e shpëtoi
Vrasja  e diktatorit Enver Hoxha ka qenë pa dyshim një ndër qëllimet kryesore të ndërkombëtarëve por edhe armiqve të tij të brendshëm. Megjithatë, plani që për pak çoi në eleminimin e diktatorit, erdhi në nga fundi i luftës antifashiste nacionalçlirimtare...
Kush ishte prijësi i madh arbëror që bëri emër në fundshekullin e XV dhe pse flitet kaq pak për të?
NGA Marin MEMA Ai është një ndër ata luftëtarë që historiografia shqiptare i ka shpluhurosur shumë pak për të mos thënë aspak. Veç disa autorëve që kanë shkruar për arvanitët dhe fatin e tyre, të tjerët e kanë anashkaluar ekzistencën...
Si e shijonin jetën Ilirët dhe ku ndryshonin me grekët e lashtë?
Nga Marin MEMA Përshkrimi i Ilirëve është i ndryshëm tek shumë autorë të lashtësisë, por ajo që spikat ka të bëjë me faktin se ata dinin ta shijonin jetën e mbi të gjitha ishin mjaft të hapur. Të dhënë pas...
Cila është sofra më e lashtë dhe enigmatike shqiptare e zbuluar nga arkeologët tanë?
NGA: Marin MEMA Monumenti, i cili njihet si “Sofra e Zotit”, rreth 50 km nga qyteti i Vlorës, mendohet se daton nga 4 deri 9 mijë vite më parë, por për shumë kërkues është edhe më hershëm, deri 15 mijë...
Dokumentet e CIA-s: Tito gati të pushtonte Shqipërinë nëse rrëzohej Enver Hoxha
CIA ka punuar për vite të tëra për të rrëzuar Enver Hoxhën, duke dërguar madje edhe një sërë spiunësh, por asnjë nga metodat e Agjensia Kombëtare e Inteligjencës, nuk dha efekt. Por sipas dokumentave të zbuluara së fundmi, ajo që...
“Gjergj Kastriot Skëndërbeu Mbreti i Shqipërisë”, zbulohet dokumenti i jashtëzakonshëm në Francë
Një dokument historik që zbulon të dhëna të jashtëzakonshme mbi historinë e vendit tonë, ka dalë në dritë, kohët e fundit. Në vitin 1912, autori Vico Mantegazza ka botuar një vepër të rrallë në me titull “L’Albania”, ku e konsideron...
Ornamentet shqiptare të ruajtura në Luvër
Nga Marin MEMA Një mjeshtër i njohur francez sikurse piktori Louis François Cassas i ka bërë një dhuratë shumë të vlefshme kulturës shqiptare duke bërë të mundur shfaqjen e disa ornamenteve tradicionale shqiptare në një nga muzeumet më prestigjioz të...
Cili është portreti i çuditshëm i Gjergj Kastriotit që mban autorësinë e të madhit Rembrandt ?
Nga: Marin MEMA A e kishit menduar Skënderbeun pa mjekrën e tij të plotë, por në vend të saj me mustaqe të holla, me flokët e dendur e të derdhur mbi shpinë, apo edhe me hundën jo në formën me...
Kush ishte i panjohuri Gjergj shqiptari?!
Nga: MARIN MEMA Në shekullin e XV mes shumë shqiptarëve të tjerë që u larguan nga trojet arbërore ndodhej edhe një luftëtar pak i njohur që mbante të njëjtin emër me heroin kombëtar, Gjergj Kastriot Skëndërbeun. Në Shqipëri figura e...
“Në dashurinë fizike nuk më kënaqi kurrë”, rrëfimi i rrallë i Tanjas, gruas pas së cilës Zogu ishte magjepsur
Është 10 gusht i vitit 1929, një ditë e nxehtë në qytetin bregdetar të Durrësit. Nga Parisi, kërcimtarja e kabareve Tanja Visirova, falë një kontrate të firmosur me Lalë Krosin, ka mbërritur në Shqipëri, një vend që nuk e kishte...
“Triller” i Mihal Gramenos/Çifti i ri që u vra dhe kujtimet e trimit të çetës së Çerçizit
Nga MARIN MEMA Po të mos ishte për Mihal Gramenon, historia e bëmave të çetës së Çerçis Topullit nuk do të kishte shkëlqimin që ka. Në rolin edhe të kronistit të çetës, Mihal Grameno, me dhuntitë e tij prej patrioti të...
E palëkundur dhe e pushtetshme, kjo është femra jonë më e fuqishme
Nga: MARIN MEMA Sigurisht që kombi shqiptar mbart jo vetëm figura të mëdha historike mashkullore që kanë lënë gjurmë të thella, por padyshim historia e tij është shënjuar ndër të tjera edhe nga arritjet e një gruaje unikale si Mbretëresha...
Dikur nga ajka e sot nga balta, si është katandisur pas një shekulli politika në Shqipëri!
...Mona që hiqte këpucët për të bërë "kosh" në  fytyrën e Ramës, Taulant Balla që u vidhte kartat deputetëve demokratë, Berisha përleshej me gardën dhe Kryeministri që strukej për të qenë sa më i padukshëm.... Seanca parlamentare e kësaj dite...
Një “party” rreth 80 vite më parë, cili ishte “qyteti-qejfli” dhe sa kushtonte bileta?
Nga: MARIN MEMA Çfarë dinë shqiptarët për Drenovën? Një pyetje kaq e përgjithshme mund të merrte çfarëdo përgjigje, që nga ato që lidhen me vendndodhjen gjeografike të saj. Pjesa më e madhe do e lidhnin padiskutim si vendin e lindjes...
Nga presidentët tek kardinalët që vdiqën gjatë aktit seksual, ky ishte pozicioni si u gjendën
Burra të famshëm që vdiqën teksa kryenin marrëdhënie seksuale kanë hyrë në histori. Ndonëse janë dhënë versione të ndryshme në kohën që jetonin, e vërteta e vdekjes së tyre është shpjeguar më vonë. Më poshtë do të njiheni me disa prej...
Dashuroi 7 gra por s’u martua me asnjë prej tyre, detaje nga jeta e shkrimtarit që u bë prift
Detaje interesante janë zbuluar nga jeta personale e shkrimtarit shqiptar Fan Noli. Të dhëna  të veçanta që nuk janë bërë më parë publike ka dhënë shkrimtari Nasho Jorgaqi, i cili ishte i ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin e Roland...
Historikë dhe domethënës, këta janë disa prej emrave më të bukur Ilir të zbuluar në Durrës
Nga: MARIN MEMA Duam apo nuk duam marrja e emrit është nga momentet ku nuk vendosim vetë në jetë. Në dorën e gjithsecilit mbetet se sa “kuptim” do i japim këtij emri, që shpesh ndodh të ketë që në zanafillë...
Historia qe sjell Marin Mema për Ohrin shqetëson maqedonasit
[caption id="attachment_97445" align="alignnone" width="730"] Ambasadorja e Frances ne Tirane, Christine Moro dhe gazetari Marin Mema, gjate ceremonise se nderimit te gazetares se AFP Briseida Mema, me titullin Kalores i Legjionit te Nderit, nga presidenti i Frances.[/caption] Dokumentari i gazetarit të...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit