JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Gazeta franceze: Në Shqipëri krimi i organizuar dhe korrupsioni po përfitojnë nga reforma në drejtësi
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04/05/2021 11:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Reforma në drejtësi dhe veprimtaria kriminale e cila vijon të rritet çdo ditë e më shumë janë pjesë e një artikulli nga prestigjiozja franceze ‘Le Figaro’. Në këtë artikull të shkruar nga Thierry Portes, i cili është reporter i gazetës prestigjoze vëmendje e veçantë i kushtohet asaj që nga diplomatët përcaktohet si ‘reforma e reformave’.

Ndërkohë që popullata është e zemëruar nga ngadalësia e procedurave dhe shfaq padurim për të parë më në fund goditjen ndaj banditëve të famshëm, krimi i organizuar dhe rrjetet e korrupsionit – dy fusha në të cilat Shqipëria shkëlqen janë të vetmet që përfitojnë nga një reformë që supozohej se do t'i ndëshkonte.

Më tej në artikull përmenden edhe mosarritjet e SPAK, e cila vijon të zvarrisë punën për shkak të vonesave të shkaktuara nga mungesa e personelit dhe shtyrjen e dosjeve duke përmendur edhe faktin se gjyqtarët nuk pranuan të prononcoheshin.

Eshtë e vërtetë që SPAK do të diskreditohej përfundimisht nëse një prej të goditurve të tij të parë nuk do të qe një pjestar i elitës politike, në mënyrë që popullatës t’i rikthehej besimi te drejtësia.

Por shkrimtari francez nuk harron të përmend edhe faktin se ndërtesat e shumta në Tiranë po përdoren për pastrimin e parave të krimit dhe të korrupsionit.

Dhe për sa kohë që të përzgjedhurit e rinj të reformës nuk do të vendosin ligjin dhe drejtësinë, rrokaqiejt që pastrojnë paratë e drogës dhe korrupsionit do të vazhdojnë të ngrihen në qiellin e Tiranës.